Jak postępować z pupilem w upalne dni?

i

Autor: FreePik

ZWIERZĘTA

Jak postępować z pupilem w upalne dni?

2024-06-14 13:42

Wysokie temperatury doskwierają nie tylko nam, ale także naszym czworonogom. W te gorące dni pupile potrzebują szczególnej opieki. Jak pomóc im przetrwać upały? Wyjaśniamy, jak dbać o pupila latem. Przeczytaj nasz poradnik, żeby uniknąć groźnych dla zdrowia błędów.

Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów

Zadbaj o nawodnienie czworonoga

Nie tylko my jesteśmy narażeni na odwodnienie w gorące dni. Ten problem dotyka też zwierząt, a jego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Warto też dodać, że psy pocą się znacznie bardziej, ze względu na sierść. Pot ma za zadania schłodzić organizm, ale tym samym zwierzę traci wodę. Dlatego też opiekun powinien zadbać, żeby psiak miał zawsze dostęp do czystej wody – nie tylko w domu, ale także na spacerze. Nie wiesz, jak napoić czworonoga poza domem? To nic trudnego. Zabierz ze sobą butelkę z wodą i miskę. Podawaj mu wodę podczas każdego przystanku na trasie spaceru. Jeżeli w trakcie zwierzak w całości opróżni zapasy wody, zawsze możecie udać się do kawiarni, czy sklepu, w którym obsługa napełni butelkę.

Stwórz zwierzęciu chłodny azyl

Przegrzanie może nastąpić nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Dlatego koniecznie należy zadbać o chłodny kącik dla pupila – zwłaszcza w mieszkaniach, które są bardzo nasłonecznione i nie mają klimatyzacji. Idealna będzie w tym celu mata chłodząca. Sekretem jej działania jest czynnik chłodzący, który zaczyna działać, gdy pupil położy się na powierzchni maty. Żeby mata zapewniała zwierzęciu przyjemny chłód, przed użyciem włóż ją do lodówki albo zanurz w zimnej wodzie.

Jeżeli nie masz w domu maty, połóż na podłodze zimny, mokry ręcznik na podłodze. Zapewnij też psu dostęp do najchłodniejszego pomieszczenia w domu – zazwyczaj jest to łazienka. Zimne kafelki na podłodze przyjemnie ochłodzą pupila.

Mieszkasz w domu z ogrodem? Postaw w nim basen, w którym psiak będzie mógł się pluskać i chłodzić. Pupilom mieszkającym w bloku warto zapewniać częste, chłodne kąpiele.

Dopasuj wspólne aktywności do temperatury za oknem

Z pewnością masz stałe godziny spacerów ze swoim psem. Jeżeli jednak jest to południe albo godziny wczesnopopołudniowe, radzimy zmienić nieco harmonogram. O tych porach słońce grzeje najmocniej, a temperatury są najwyższe. Spacer w takich warunkach może zaszkodzić nie tylko czworonogowi, ale także tobie. W okresie upałów najlepiej spacerować z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Oczywiście, pomiędzy tymi godzinami zwierzak także musi się załatwić, jednak niech to będzie kilkuminutowe wyjście w zacienione miejsce.

Pamiętaj o ochronie psich łapek

W gorące dni nawierzchnia szybko się nagrzewa, a to może skutkować oparzeniami łap czworonoga. Żeby do tego nie dopuścić, przed wyjściem na spacer sięgnij po specjalne buty dla psa, których zazwyczaj używa się zimą, żeby ochronić łapki pupila przed mrozem i solą. Latem też mają praktyczne zastosowanie – izolują od gorącej temperatury i chronią przed bolesnymi oparzeniami.

Jakie są objawy przegrzania? Te sygnały powinny cię zaniepokoić

W czasie upałów trzeba wyjątkowo dokładnie obserwować zachowanie czworonoga. Zaalarmować powinny takie objawy, jak: szybkie i płytkie oddechy oraz intensywne ziajanie, przyspieszone bicie serca, sine lub blade błony śluzowe, temperatura przekraczająca 41 stopni, drgawki, utrata przytomności, śpiączka. Każdy z tych symptomów sygnalizuje udar cieplny. Jeżeli zauważysz je u pupila, natychmiast umieść go w chłodnym miejscu, powoli schładzaj ciało i niezwłocznie zgłoś się z psem do lecznicy weterynaryjnej.