Bazylia to zioło o wyjątkowym smaku i aromacie, które jest nieodłącznym składnikiem wielu dań. Świeże liście bazylii doskonale komponują się z różnymi potrawami, dodając im wyrazisty smak i aromat. Można ją dodać do sałatek, zup, na pizzę, do warzyw z grilla, czy zapiekanek. Hodowla bazylii w kuchni pozwala mieć zawsze pod ręką świeże zioła. Niezależnie od tego, czy masz ogród, balkon czy po prostu parapet w kuchni, możesz łatwo uprawiać bazylię we własnym domu i co najważniejsze, nie potrzebujesz do tego specjalnych zdolności. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach, które przedstawiamy w tym artykule.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie masz ręki do roślin? Te kwiaty przetrwają w najgorszych warunkach
Domowa hodowla bazylii - odpowiednie miejsce
Bazylia potrzebuje dużo światła słonecznego, dlatego najlepszym miejscem do jej hodowli jest dobrze oświetlone miejsce na parapecie lub blisko okna. Upewnij się, że miejsce to jest dobrze wentylowane, aby uniknąć nadmiaru wilgoci, który może sprzyjać chorobom roślin.
Domowa hodowla bazylii - siew
Bazylię można siać z nasion lub kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. Bazylię można siać przez cały rok, jednak najlepiej robić to wiosną. Jeśli zdecydujemy się na siew z nasion, umieszczamy je w doniczce w odstępie co kilka centymetrów. Doniczkę przykrywamy folią spożywczą, aby utrzymać wysoką temperaturę, a w niej wykonaj kilka dziurek, aby zapewnić jednocześnie dostęp powietrza. Zraszamy codziennie glebę, aby utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi. Kiedy pojawią się listki, folię możemy usunąć. Sadzonki można delikatnie przełożyć do innych doniczek, w odstępie kilku centymetrów od siebie - dzięki temu wyrosną bujniejsze.
Domowa hodowla bazylii -podłoże
Bazylię należy sadzić w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu o optymalnym pH wynoszącym od 6,0 do 7,5. Można użyć uniwersalnej ziemi do uprawy z dodatkiem kompostu, aby zapewnić roślinie odpowiednie odżywienie. Można również podlewać ziła płynnym nawozem, kiedy rośliny osiągną wysokość ponad 5 centymetrów.
Domowa hodowla bazylii- podlewanie
Bazylia lubi umiarkowane podlewanie. Należy podlewać roślinę regularnie, utrzymując glebę wilgotną, ale nie przemoczona. Unikaj podlewania liści, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.
Domowa hodowla bazylii- przycinanie
Regularne przycinanie bazylii pobudza wzrost i sprawia, że roślina jest bardziej gęsta i bujna. Można przycinać górne części pędu, aby pobudzić rozgałęzianie się rośliny oraz usuwać uschnięte lub chore liście.
Domowa hodowla bazylii - drenaż
Zapewnij dobry drenaż dla bazylii, aby uniknąć nadmiaru wody w korzeniach, co może prowadzić do zgnilizny korzeniowej. Można użyć doniczki z otworami odpływowymi lub dodawać warstwę żwiru na dnie doniczki przed sadzeniem.