Telefon już dawno przestał być jedynie sprzętem do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Nowoczesne smartfony pod względem jakości aparatu nierzadko wygrywają z profesjonalnymi lustrzankami, a do tego doskonale sprawdzają się jako urządzenia do pracy, a także sprzęt muzyczny i odtwarzacz filmów. Tę wszechstronność doceniamy zwłaszcza na urlopie, bo telefon zastępuje nam masę ciężkich i niewygodnych urządzeń. Będąc poza domem, polegamy na nim w zupełności.
Problem pojawia się, gdy telefon ulegnie uszkodzeniu, zalaniu albo odmówi posłuszeństwa z jakiejś innej przyczyny. Już sama myśl o takim scenariuszu jest przerażająca, prawda? Dlatego lepiej w porę przygotować się na ewentualne zagrożenia i odpowiednio zabezpieczyć smartfona jeszcze przed wyjazdem. Zobacz, jak to zrobić.
Zabezpiecz telefon przed uszkodzeniami mechanicznymi
Upadek skutkujący zbitą szybką lub uszkodzonym ekranem to zagrożenie, które może nas spotkać w każdej sytuacji, dlatego telefon zawsze powinien być wyposażony w odpowiednie akcesoria chroniące przed takimi incydentami. Jednak często pod wpływem wakacyjnego rozprężenia i dobrej zabawy tracimy czujność i mniej zwracamy uwagę na bezpieczeństwo swoich sprzętów, przez co dużo łatwiej o przykre wypadki.
Jak tego uniknąć lub zminimalizować ewentualne szkody? Solidny case oraz wysokiej jakości szkło hartowane to absolutna podstawa. Jeżeli zdarza ci się upuścić telefon, pomyśl o specjalnej smyczy na telefon, dzięki czemu będzie spoczywał bezpiecznie na twojej szyi. Jeżeli planujesz wodne szaleństwa i chcesz uwiecznić aparatem te niezapomniane chwile, zadbaj dodatkowo o ochronę przez zamoczeniem. Szczelne, wodoodporne etui to dobry i rozsądny wybór.
Smartfon nie lubi słońca
Upadki to nie wszystko. Na wyjazdach równie często dochodzi do przegrzania telefonu, co może prowadzić do równie poważnych konsekwencji, jak uszkodzenie baterii albo innych komponentów. Dlatego też pod żadnym pozorem nie zostawiaj smartfona na otwartym słońcu - zamiast tego trzymaj sprzęt w chłodnych, zacienionych miejscach.
Powodem przegrzania smartfona mogą być także często używane funkcje jak np. GPS, bluetooth czy ciężkie aplikacje. Radzimy wyłączyć je, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia systemu. Dobrym pomysłem będzie także przyciemnienie ekranu i włączenie oszczędzania baterii.
Zadbaj o dodatkowe źródło energii
Nie tylko telefony ulegają awariom podczas urlopu. Taka sytuacja może przytrafić się także niezbędnym akcesoriom, jak kabel, zasilacz czy słuchawki. O ile bez tych ostatnich można żyć, to dwa pierwsze zdecydowanie są nam potrzebne, żeby utrzymać baterię telefonu przy życiu. Zamiast martwić się rozładowanym smartfonem, spakuj do torby zapasową ładowarkę lub kabel albo spraw sobie urządzenie powerbank, które naładuje telefon bez przewodowo, gdziekolwiek jesteś. Z takim wyposażeniem możesz mieć pewność, że wakacje miną ci spokojnie, a telefon będzie służył bez szwanku.