Uśmiechnięte młode dziewczyny z napojami w dłoni

i

Autor: Materiały prasowe

SodaStream

Francuski styl nie tylko w modzie, czyli jak wygląda francuski styl życia i co znaczy “joie de vivre”

2024-10-03 9:15 Materiał sponsorowany

Czym jest prawdziwy styl francuski? Moda to nie wszystko... Francuski styl opiera się również na wyjątkowym podejściu do życia, które polega na dostrzeganiu drobiazgów. Sprawiają one, że codzienność staje się bardziej magiczna. Te drobiazgi to na przykład maleńkie bąbelki wody gazowanej, które pieszczotliwie głaszczą podniebienie podczas upalnego dnia. To również promienie słońca prześwitujące przez zieleń liści. Francuski styl życia „joie de vivre” to wcale nie kolacje na wieży Eiffla, ale raczej spontaniczny piknik nad Sekwaną. Przekonaj się, jak wygląda szczęście po francusku!

Joie de vivre, czyli styl życia Francuzek i Francuzów

Chociaż wszystkie lokalne koncepcje szczęścia – jak np. hygge, lagom czy joie de vivre – sprowadza się raczej do fantazji na temat danego stylu życia, można w nich wyczytać to, co jest ważne dla danej kultury. Odkrywają one codzienne potrzeby ludzi z całego świata. Norwegów, którym doskwiera brak słońca, zbliża koncepcja domowego ciepła i światła. Dlatego na duchu podnoszą ich lampki ustawiane w każdym oknie. W Polsce z kolei, kiedy tylko robi się szaro i chłodno, dodajemy do herbaty sok malinowy, miód, goździki, cynamon i pomarańcze. Nasze nerwy koją natomiast miękkie tkaniny i kolory „złotej polskiej jesieni”.

Co to znaczy “joie de vivre” i czym zaskakuje francuska kultura?

Francuska kultura jest nieodłącznym elementem życia każdego Francuza. Prawdziwa rewolucja dokonała się w 1959 roku, kiedy Charles de Gaulle – ówczesny prezydent Francji – mianował André Malraux na pierwszego ministra do spraw kultury. Po raz pierwszy w historii stała się ona odrębnym i kluczowym obszarem polityki państwowej. Dlatego po dziś dzień otrzymuje ona wsparcie, a promowanie dziedzictwa narodowego jest tak ważne. Tak samo zresztą, jak język i francuski styl życia. Podróżując po Paryżu, trudno porozumieć się w języku angielskim, bo choć mieszkańcy zapewne go znają, mocno bronią swojej tożsamości.

Młoda uśmiechnięta kobieta z bukietem kwiatów w dłoniach

i

Autor: Materiały prasowe

Wchodząc w tematy językowe, wyjaśnijmy sobie, co znaczy „joie de vivre”. To francuskie wyrażenie określające radość życia. We Francji język jest niezwykle ważny i pozwala na kultywowanie jednego z elementów joie de vivre. Życzliwa rozmowa – nawet z nieznajomym przechodniem – to część francuskiego stylu. Nie dziwi komplement rzucony na temat ubioru czy pogawędka ze spotkanym rano sąsiadem. Zawsze znajdzie się czas na kontakt z drugim człowiekiem.

Francuski styl w modzie – jak wygląda codzienny styl Francuzek i Francuzów?

Oprócz kultury i kontaktów społecznych mamy też modę. Francuski szyk znany jest na całym świecie, a styl dojrzałych Francuzek może przyćmić nawet stylowe propozycje popularnych influencerek. Króluje elegancja, prostota i jakość. Niekoniecznie bluzki w paski, berety czy szalone kombinacje modowe niczym z popularnego serialu „Emily w Paryżu”.

Jeśli nosi się tu Chanel, to z odpowiednią nonszalancją, jakby ten luksus był elementem codzienności. Moda cieszy i jest „używana”, czyli wykorzystywana na co dzień, a nie chowana na „specjalną okazję”. Nie chodzi też tylko o francuski styl kobiecy, bo ubraniami bawią się też panowie. Ta modowa elegancja obejmuje też ruchy, sposób wysławiania się i definiuje francuski styl życia. Szyk francuski potrafi zaskakiwać!

Joie de vivre w kuchni, czyli francuski styl jedzenia

Omawiając szczęście po francusku, nie można pominąć niezwykle ważnego aspektu codziennego życia, czyli jedzenia. Podejście Francuzów do kuchni jest głęboko zakorzenione w ich kulturze, stanowiąc istotny element tożsamości narodowej. Nie chodzi jedynie o tradycje kulinarne i znamienite potrawy, jakie znamy z książek kucharskich, ale całą kulturę spożywania posiłków oraz ich jakości. Chwile francuskiego joie de vivre to celebracja smaków i ich połączeń, doskonałych produktów lokalnych oraz chwil spędzonych w gronie najbliższych. Francuzi przywiązują ogromną wagę do spożywania posiłków w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Posiłki są traktowane nie tylko jako moment zaspokojenia głodu, ale jako czas na wspomniane już rozmowy i budowanie więzi.

Najczęściej dzień dzieli się na trzy główne posiłki, czyli:

  • Le petit déjeuner – śniadanie w stylu francuskim zazwyczaj składa się ze świeżego pieczywa (bagietki, croissantów) z dżemem oraz kawy lub herbaty
  • le déjeuner – obiad spożywa się zazwyczaj w południe. Może to być prawdziwa uczta, składająca się z: przystawek, dania głównego, serów oraz deseru;
  • le dîner – kolacja to najważniejszy posiłek dnia, który je się wieczorami. Może mieć bardziej formalną atmosferę, skłania też do spotkań towarzyskich.

We francuskim stylu jedzenia liczy się nie tylko jakość i świeżość składników, atmosfera przy stole, ale też sposób podania. Tak jak torebka Chanel nie musi czekać na „lepszą okazję”, tak najlepszy serwis nie powinien być chowany w zakamarkach kredensu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę przyjemnie pieszczącą podniebienie wodę gazowaną serwować w kieliszkach do wina. Dlatego też akcesoria do podawania jedzenia i napojów odznaczają się doskonałym designem.

Stwórz sobie francuskie joie de vivre - infografika

i

Autor: Materiały prasowe

Odrobina joie de vivre, czyli styl francuski na co dzień

Jak wprowadzić trochę francuskiej radości życia do codzienności? Zacznij od uważności: na drobiazgi, otaczającą Cię naturę, a przede wszystkim ludzi. Rozmawiaj z najbliższymi, zapraszaj ich na wspólne biesiady, a podczas drogi do pracy zrezygnuj ze śledzenia mediów społecznościowych w telefonie na rzecz posyłania uśmiechów do przechodniów czy krótkich pogawędek. Komplement rzucony obcej osobie może poprawić jej humor na resztę dnia. Lokalny sprzedawca na pewno lepiej Cię zapamięta, kiedy przeprowadzisz z nim choć krótką rozmowę. To życzliwość i elegancja w paryskim stylu.

Szczęścia możesz szukać też w drobiazgach dnia codziennego, np. przygotowaniu, jedzeniu i serwowaniu posiłków. Szukaj nowych połączeń smakowych, np. wyrazistego sera z miodem czy owocami. Nie bój się też przesady, bo codzienna herbata może być podana w najlepszej filiżance, a woda w kryształowym kieliszku nawet wtedy, kiedy uroczysta kolacja odbywa się na kocu w parku czy na bulwarach.

W domu pięknie prezentować się będzie elegancki saturator do wody gazowanej, np. SodaStream z serii Art. Z jego niezwykle stylową pomocą możesz przygotować np. Francuskie bąbelki, czyli wino z wodą gazowaną lub bezalkoholowe efektowne koktajle. Wodę możesz zabrać też na wspomniany kocyk w parku w tritanowej butelce. To sposób na elegancję na co dzień.

Podsumowując, francuski czy paryski styl radości życia to nonszalancja wymieszana z elegancją i uważnością na drobiazgi, które sprawiają, że codzienność przestaje być zwyczajna. Może się wydawać, że raczenie się wodą z bąbelkami i bagietką z serem i figami, założenie najlepszej sukienki do sklepu czy wyjście ze znajomymi nad rzekę, by po prostu ze sobą rozmawiać, to tak mało. Jednak to właśnie takie drobnostki układają się w joie de vivre, odrywając nas od obowiązków.