DESIGN

Dyskretny urok ceramiki. Polskie marki znają się na niej najlepiej

Te wyroby z fajansu i porcelany były niegdyś ozdobą każdego polskiego domu. Rodzima ceramika wraca na salony w wielkim stylu, a wraz nią ożywa niezwykła historia polskich fabryk i przedsiębiorstw. Współczesne produkty z Bolesławca, Włocławka i Ćmielowa to małe dzieła sztuki, które doceniono na całym świecie. Na czym polega ich fenomen?

Wystawa fajansu do zobaczenia w Bydgoszczy

Ceramika Bolesławiec

Manufaktura w Bolesławcu to niezrównany lider na rynku polskiej ceramiki. Charakterystyczne wzory i "stempelkowe" dekoracje trudno pomylić z wyrobami innych marek. Choć dzisiejsze kolekcje są znacznie bardziej nowoczesne, to projektantom bloesławieckich zakładów nie można odmówić poszanowania do tradycji. Ceramika z Bolesławca to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów eksportowych naszego kraju. Dzbanek, kubeczek lub czarka w kobaltowe szlaczki stanowi wspaniałą pamiątkę z wizyty w Polsce, o czym doskonale wiedzą odwiedzający nas turyści.

Ceramika Bolesławiec może poszczycić się bogatą, wielowiekową tradycją, jednak na tle innych manufaktur Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec" są dość młodym przedsiębiorstwem - powołano je do życia w 1980 r. Fabryka wciąż kontynuuje swoją działalność.

Ceramika Włocławek

Historia słynnej manufaktury fajansu we Włocławku sięga 1837 roku. Nie da się jednak zaprzeczyć, że prawdziwy sukces przyniosły zakładom lata 50. i 60. Był to czas odważnych eksperymentów, nierzadko przy udziale artystów i projektantów. Fabryka szła z duchem czasu, czerpiąc z królującego wówczas nurtu New Look, przemycając do swych kolekcji najmodniejsze kolory i bazując na motywach rodzimego folkloru. Do dziś w wielu polskich kuchniach można znaleźć ikoniczne "włocławki", czyli naczynia fajansowe z charakterystycznym, kwiatowym wzorem.

Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej zamknięto w 1990 roku, jednak już dwanaście lat później działalność rozpoczęła nowa Fabryka Fajansu Włocławek. Firma kontynuuje tradycje dawnej włocławskiej manufaktury.

Porcelana z Ćmielowa

Historia fabryki w Ćmielowie sięga 1790 roku, ale jej rozkwit przypada na koniec lat 30. XIX wieku, kiedy to ćmielowskie zakłady stały się jednym z czołowych europejskich ośrodków produkujących wyroby porcelanowe. Sekretem doskonałej jakości ćmielowskich wyrobów był surowiec z okolic Limoges we Francji, dzięki któremu produkty zyskały szlachetny wygląd i delikatną formę.

Manufaktura w Ćmielowie umocniła swoją pozycję w okresie międzywojennym, a w późniejszych latach marka zasłynęła jako producent nowoczesnych, nowoczesnych kolekcji. Dla Ćmielowa projektowali tacy artyści, jak Wincenty Potacki czy Lubomir Tomaszewski. Dziś ćmielowskie zakłady przeżywają prawdziwy renesans. Razem z fabryką w Chodzieży współtworzą Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów” i “Chodzież”, zdecydowanie największą wytwórnię porcelany w Polsce.

Projektanci kultywują pamięć o przeszłości, przywracając współczesnym wyrobom historyczne fasony i wzory. Obok kultowych klasyków pojawiają się też nowoczesne linie, często tworzone przy udziale młodych artystów.