Dom, Mieszkanie

i

Autor: pixabay Jak dbać o jakość powietrza w domu? Praktyczne porady

Praktyczne porady

Czyste powietrze w domu. Kilka sposobów na uniknięcie zanieczyszczeń

2024-11-19 19:12

Zanieczyszczone powietrze może wpływać negatywnie na zdrowie, wywołując różnorodne problemy od alergii po poważne schorzenia układu oddechowego, a nasze domy nie są wolne od zagrożeń związanych z jakością powietrza. Tym bardziej, kiedy zimą rzadziej wietrzymy, włączamy kaloryfery, które kurzyły się przez wiele miesięcy, a smog z zewnątrz wdziera się do środka. Mamy rady, jak z tym walczyć.

Na samym początku warto zaznaczyć, że zanieczyszczenia pojawiające się w domu jesienią i zimą, trują nas tak samo, jak smog, a przecież, w tym okresie spędzamy w mieszkaniu znaczą część czasu. Dbając o czystość powietrza w domu, nie tylko poprawiamy nasze zdrowie, ale także tworzymy przyjazne środowisko dla całej rodziny. Proste kroki, takie jak regularna wentylacja, korzystanie z oczyszczaczy powietrza czy hodowla roślin doniczkowych, mogą sprawić, że nasze domy staną się miejscem, gdzie można odetchnąć pełną piersią bez obawy o problemy zdrowotne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Modowe hity na zimę. Te dodatki robią furorę!

JAKI OUTFIT WAS TRIGGERUJE NAJBARDZIEJ?| RADIO ESKA Wywiadex

Jak walczyć z zanieczyszczonym powietrzem w domu?

Nasze domy, choć uważane za miejsce bezpieczne, nie są wolne od zagrożeń związanych z jakością powietrza. Jednak istnieje wiele praktycznych kroków, które możemy podjąć, aby w jak największym stopniu zwalczać unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia.

  1. Regularna wentylacja pomaga pozbyć się zanieczyszczeń powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Otwieraj okna, używaj wentylatorów i dbaj o przewiew.
  2. Inwestycja w oczyszczacz powietrza z filtrami HEPA może skutecznie usuwać z powietrza pyłki, kurz, a nawet drobne cząstki zanieczyszczeń.
  3. Rośliny, takie jak paprocie czy draceny, mogą stanowić naturalny filtr powietrza. Absorbują szkodliwe substancje chemiczne. To zatem tania i skuteczna inwestycja.
  4. Wybieraj ekologiczne alternatywy dla chemicznych środków czyszczących lub przygotowuj własne. Dlaczego? Ponieważ chemiczne produkty czyszczące mogą wydzielać substancje, które mają zły wpływ na jakość powietrza, a do tego osiadają na meblach i tekstyliach.
  5. Regularna konserwacja systemów grzewczych i oczyszczanie grzejników sprawi, że będą działały efektywnie i bezpiecznie.
  6. Unikać świec z parafiną, ponieważ wydzielają one bardzo wiele toksycznych związków - rakotwórczy toluen czy benzen. Najmniej zanieczyszczeń wydzielają świece z wosku sojowego oraz pszczelego.