Niegdyś był nieodłącznym elementem angielskich i francuskich ogrodów, a z jego bujnych, gęstych krzewów tworzono fantazyjne rzeźby i labirynty. Dziś bukszpan wieczniezielony to jeden z najczęściej spotykanych krzewów w przestrzeni miejskiej. Swą popularność zawdzięcza zarówno prostej uprawie, dużej tolerancji na przycinanie i formowanie, a także odporności na zmienną pogodę.
Jego pełna nazwa nie jest przypadkowa. Bukszpan jako jedna z niewielu występujących w Polsce roślin zachowuje piękną, zieloną barwę przez cały rok. Te wszystkie atuty sprawiają, że krzew jest bardzo popularnym elementem aranżacji miejskich terenów zielonych, parków, ogrodów, a także tarasów.
Uprawa bukszpanu
Bukszpan wieczniezielony to wymarzona roślina dla początkujących ogrodników. Krzew nie jest zbyt wymagający i jeżeli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki, będzie rósł i cieszył oczy przez wiele lat. Idealnym miejscem dla bukszpanu są zacienione miejsca, ale roślina będzie rosła także w pełnym słońcu. Bukszpan peferuje żyzną, przepuszczalną glebę bogatą w wapń, jednak w środowisku naturalnym możemy spotkać go także na gliniastym i kamienistym podłożu, co pokazuje, jak świetne są jego zdolności adaptacyjne.
Nowe rośliny można bez trudu wyhodować z przystrzyżonych gałązek zasadzonych w ziemi. Inną opcją jest zakup gotowych sadzonek, które następni należy posadzić w wybranym miejscu.Najlepszą porą na sadzenie jest wczesna wiosna. Nawet, jeżeli nie dysponujesz przydomowym ogródkiem, możesz cieszyć się pięknem bukszpanu na balkonie. Bukszpan w dużej donicy także będzie rósł zdrowo i cieszył oczy soczystą zielenią.
Jak pielęgnować bukszpan?
Bukszpan wieczniezielony nie jest rośliną wymagającą, jednak żeby rósł prawidłowo i nie chorował, potrzebuje regularnego nawodnienia. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od warunków, w jakich rośnie krzew, jednak warto pamiętać o tym, że ziemia powinna być zawsze nawilżona. Kolejną czynnością, jaką należy mieć na uwadze, jest cykliczne strzyżenie bukszpanu - najlepiej dwa razy w roku. Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć wzrost rośliny i szybko ją zagęścić podcinanie gałązek można wykonywać nawet trzy razy w sezonie (najlepsza pora to maj, przełom czerwca i lipca oraz sierpień). Zabieg najlepiej wykonywać przy pomocy nożyc ręcznych. Możemy formować z krzewów fantazyjne kształty lub zachować ich naturalny wygląd. Właściwe warunki i pielęgnacja sprawią, że bukszpan stanie się wieloletnią ozdobą ogrodu i tarasu.