Agnieszka Pietruszka, która przez ostatnie lata mieszkała w Afryce i Azji, pytając ludzi z różnych kultur o ich wartości, zauważyła, że niezależnie od miejsca zamieszkania, ludzie cenią sobie relacje międzyludzkie i wartości niematerialne.
Nawet w Afryce, która jest krajem bogatym w zasoby, ale biednych ludzi, nikt w kontekście wartości nie mówi o wartościach materialnych. Wszyscy mówią o rzeczach związanych z drugim człowiekiem
Podróżniczka wspomina również o trudnych momentach w swoim życiu, takich jak wypadek, który zmusił ją do przewartościowania swojego życia. "Wtedy leżąc, zadałam sobie pytanie: o co tak naprawdę w tym życiu chodzi?" – mówi Pietruszka.
Czytaj także: Maria wiele przeszła w młodości. "Życie to jest jedna premiera"
Umieć odczepić się od siebie
Pietruszka podkreśla, że warto uczyć się cieszyć życiem i że szczęście to nauka. "Uważam, że szczęścia się trzeba nauczyć" – podkreśla. "Może innym osobom przychodziło to w naturalny sposób, ale ja rzeczywiście przez ostatnie lata żyłam w biedzie i nauczyłam się niezwykłych oszczędności".
Czytaj też: Agata Karabela z "Kanapowczyń" o walce z otyłością. "Nie ma rzeczy niemożliwych"
Pietruszka zachęca również do tego, by przestać się strofować i odczepić się od siebie. "Usiądź, popatrz na siebie, odsuń te wszystkie myśli" – mówi Pietruszka. "Wyobraź sobie, że czas się zatrzymuje. Nie ma czasu. Dostajesz tydzień albo rok od życia takiego czasu dodatkowego. On nie jest nigdzie zapisany, nikt go nie rejestruje, nikt cię nie ocenia. I popatrz, co tu się dzieje".
Zobacz także: Włącz i słuchaj. Twoje ulubione radio online czeka na ciebie na Mediateka.pl
Idź dalej
Na koniec rozmowy z Oliwią Krettek, Pietruszka dzieli się nepalskim przysłowiem: "Ajo pat, gojo pat, jobat ko kiebat", co w wolnym tłumaczeniu oznacza: "Kiedy coś się w życiu wydarzyło, to się wydarzyło i co z tego? Idziemy dalej".
Całego podcastu "Nauczycielki życia" posłuchacie, klikając w baner poniżej lub na stronie https://mediateka.pl/nauczycielkizycia/