Rozpoznajesz ten sport?

i

Autor: Wikipedia

Zmiany

Od 1 stycznia ma wejść w życie nowelizacja ustawy o sporcie. Co się zmieni?

2024-11-23 8:22

W środę 1 stycznia 2025 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o sporcie. Jej najważniejsze zmiany to m.in. parytet, zgodnie z którym w zarządach polskich związków sportowych co najmniej 30 procent ma stanowić reprezentacja każdej z płci, a także wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

Nowelizację ustawy przyjęto w czwartek - za głosowało 247 posłów, przeciw było 22, a wstrzymało się 178. Teraz trafi do prac w Senacie. - Dzięki tej ustawie sportowcy pierwszy raz będą mieli wpływ na to, kto rządzi polskimi związkami sportowymi - powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras tuż po głosowaniu w Sejmie.

Znaczące zmiany ustawy o sporcie

W nowelizacji skupiono się przede wszystkim na wprowadzeniu do porządku prawnego rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia w polskim sporcie negatywnych zjawisk, takich jak dyskryminacja, przemoc, czy nierówne traktowanie.

Podczas prac Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz w trakcie pierwszej dyskusji na temat nowelizacji w Sejmie posłowie różnych ugrupowań mieli najwięcej wątpliwości do parytetu, zgodnie z którym 30 proc. zarządów polskich związków sportowych mają stanowić reprezentacja każdej z płci. Szczególnie sprzeciwiały się temu Konfederacja oraz Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznie nie doszło jednak do zmiany tego zapisu.

W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków, w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna, natomiast w większych organizacjach reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30 proc. Ponadto, w zarządach mają zasiadać także przedstawiciele sportowców z kadry narodowej.

Wsparcie zawodniczek w ciąży oraz po porodzie

Znaczące zmiany dotyczą wsparcia zawodniczek w ciąży oraz po porodzie. Z 6 do 12 miesięcy wydłużony zostanie czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka, zwiększy się także – z 50 proc. do 81,5 proc. – kwota pobieranej w tym okresie wysokości stypendium.

W przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji w sporcie ma pomóc zapis, zgodnie z którym kluby sportowe, polskie związki sportowe oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi, będą musiały przyjąć odpowiednie standardy, w tym dotyczące ochrony małoletnich. Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie natomiast rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

Ustawa przewiduje także wsparcie rozwiązań poprawiających sytuację sportowców na rynku pracy po zakończeniu startów, poprzez wprowadzenie do ustawy rozwiązań motywujących ich do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej. Są to m.in. dodatek w wysokości 20 proc. stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy przyznawany sportowcom studentom lub doktorantom przez ministra sportu i turystyki, a także jednorazowy dodatek do stypendium sportowego, w wysokości maksymalnie dwukrotności podstawy, który będzie mógł zostać przyznany zawodnikom ze świadectwem dojrzałości.

Do ustawy o sporcie dodano także przepis, który wskazuje, że osoba sprawująca funkcję sędziego sportowego w przypadku wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.(PAP)

"Małyszomania". Jak dobrze pamiętasz sukcesy Orła z Wiłsy? Test wiedzy o Adamie Małyszu

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę: skąd pochodzi Adam Małysz?

Sprawdź naszą galerię ze spotkania Polska - Szkocja: