Najbardziej medialni ludzie w sporcie: metodologia badań
W specjalnym dodatku "Przeglądu Sportowego" i "Forbesa", "Sport & Business" przygotowano specjalne zestawienie najbardziej medialnych osób związanych z polskim sportem. Omówiono tam nie tylko informacje dotyczące sportowców, ale również polityków czy dziennikarzy sportowych.
- Nad prawidłowym przebiegiem analiz czuwał dedykowany zespół badawczy z firmy Pentagon Research - czytamy.
Badanie dot. najbardziej medialnych ludzi w polskim sporcie zostało przygotowane do stworzenia większego materiału do miesięcznika "Forbes" pt. "50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie". Jak zaznaczają eksperci, to nie jest konkurs popularności, tylko analiza realnego wpływu na polski sport. Dlatego nie znajdziemy tam niektórych celebrytów związanych ze sportem.
A jak określono medialność? Określono go na podstawie liczby publikacji w konkretnym okresie: od 25 października 2023 do 26 października 2024 w największych polskich serwisach internetowych, wyłączając z tego tytuły plotkarskie. Z tym związana jest m.in wartość medialna konkretnych publikacji. W tym przypadku skorzystano z konkretnych zmiennych znanych firmie badawczej.
Oto najbardziej medialni ludzie w polskim sporcie
Na 20. miejscu znalazła się Ewa Chodakowska. Popularna polska trenerka zgromadziła niecałe 10 tysięcy publikacji o łącznej wartości mediowa prawie 40 mln złotych. Zaraz przed nią znalazła się inna kobieca działaczka sportowa - Anna Lewandowska. Żona Roberta Lewandowskiego zgromadziła ponad 10 tysięcy publikacji o łącznej kwocie 44 957 967 zł. Na milion więcej wyceniono miejsce 18., na którym znalazł się Szymon Marciniak. Sędzia zgromadził ponad 11 tysięcy publikacji. O tysiąc więcej publikacji ma były skoczek narciarski i obecny prezes PZN - Adam Małysz. Jego wartość mediowa publikacji została wyceniona na niecałe 46 mln. Na 16. miejscu uplasowano trenera polskiej reprezentacji w piłce siatkowej mężczyzn - Nikolę Grbicia. Zgromadził on prawie 15 tysięcy publikacji o łącznej wartości mediowej 51 mln złotych. Mniej publikacji miał polski piłkarz Nicola Zalewski, ale jego wartość mediową wyceniono 700 tysięcy wyżej niż byłego serbskiego siatkarza.
Choć o Aleksandrze Mirosław pisano mniej (11 715 publikacji), pozwoliło to wycenić jej większą wartość mediową (niecałe 52 mln złotych). Na 13. miejscu znalazła się Natalia Kaczmarek (obecnie już Bukowiecka) - 14 140 publikacji i wartość mediową 55 643 426 zł. Nad polską lekkoatletką umiejscowiono mistrza światu na żużlu, Bartosz Zmarzlik. Napisano o nim 14 604 publikacje o wartości mediowej ponad 56 milionów złotych. Poza TOP 10. znalazła się polska tenisistka Magda Linette - 14 245 publikacji i wartość mediowa tekstów prawie 66 mln złotych.