Spis treści
- Zorza polarna w Polsce 2023. Kiedy i gdzie można obejrzeć?
- Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną zagranicą?
- Zorza polarna - jak powstaje?
Zorza polarna w Polsce 2023. Kiedy i gdzie można obejrzeć?
Szczyt aktywności zórz przypada na jesień. Choć dokładnej daty nie da się przewidzieć i trzeba śledzić wiadomości na bieżąco, obecnie na polskim niebie niemal codziennie można zobaczyć zorzę polarną. W 2023 roku niebo rozbłysło różowymi i zielonymi kolorami w:
- województwie pomorskim,
- województwie podkarpackim,
- województwie małopolskim.
Próżno wymieniać wszystkie miejscowości, w których można było do tej pory obserwować piękne niebo.
Jeśli chcecie zobaczyć ją na własne oczy, zwiększycie swoje szanse, szukając miejsca z dala od dużych miast, które dość mocno oświetlają niebo - dobrze sprawdzą się odludzia. Kluczowa jest też pogoda - niebo powinno być czyste i niezachmurzone. Te wskazówki sprawdzą się również w krajach północnych.
W 2022 roku zorzę polarną można było oglądać we wrześniu.
Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną zagranicą?
Zorzę w północnych krajach można oglądać w zasadzie cały rok, jednak między listopadem a grudniem jest tam po prostu najciemniej, a pogoda dość stabilna, dlatego też właśnie wtedy widowisko może robić o wiele większe wrażenie i w tym przedziale warto się tam wybrać. Momentu wystąpienia zorzy nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, co znacznie utrudnia zaplanowanie podróży w tym celu. Podczas planowania weźcie pod uwagę, że konieczna będzie podróż bardziej odludne miejsce - trudno będzie uniknąć wypożyczenia samochodu.
Najpopularniejszymi miastami do oglądania zorzy polarnej są:
- Tromsø (Norwegia),
- Bodø (Norwegia),
- Vik (Islandia),
- Rovaniemi (Finlandia).
Więcej miejsc zobaczycie w naszej galerii.
Zorza polarna - jak powstaje?
Możliwie najbardziej upraszczając, za powstanie zorzy polarnej odpowiadają Słońce i pole magnetyczne wokół naszej planety. Gdy na Słońcu dojdzie do burzy magnetycznej (rozbłysku), do atmosfery wyrzucane są naładowane magnetycznie cząsteczki (elektrony i protony), tworzące wiatr słoneczny.
Kiedy wiatr dotrze w pobliże Ziemi, reaguje z jej polem magnetycznym, zagęszczonym w okolicach bieguna północnego i południowego. Pole wychwytuje cząstki, a te zaczynają reagować z powietrzem. Ten "taniec" wzbudzonych atomów i cząsteczek wytwarza nadmiar energii, który objawia się właśnie przez kolorowe światła w górnej warstwie atmosfery - na niebie.
Zorza polarna może występować w różnych kolorach, w zależności od wysokości i innych czynników:
- zielony,
- czerwony,
- bordowy,
- niebieski,
- fioletowy.