Spis treści
- Najdłuższa tyrolka na świecie
- Farma pereł
- "Bassata" village – atrakcje na pustyni
- Pozostałości z Czerwonej Wyspy
Od luksusowych nadmorskich kurortów po emocjonujące przygody w górach – Ras Al Khaimah to idealne miejsce na niezapomnianą majówkę! Ten wyjątkowy emirat zachwyca różnorodnym krajobrazem i bogatą ofertą atrakcji. W tym artykule podpowiemy Ci jakie atrakcje wybrać, aby pobyt został na długo w pamięci.
Miłośnicy relaksu mogą odpocząć na złocistych plażach i zanurzyć się w turkusowych wodach Zatoki Perskiej, poszukiwacze wrażeń mają okazję zdobyć najwyższy szczyt ZEA – Jebel Jais – i doświadczyć adrenaliny na najdłuższej tyrolce na świecie wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Pasjonaci kultury mogą odkrywać historię emiratu, odwiedzając tradycyjną arabską wioskę z zabudowaniami z XIX wieku czy fortyfikacje obronne.
Najdłuższa tyrolka na świecie
Ras Al Khaimah to nie tylko raj dla miłośników plaż i luksusowych hoteli, ale także doskonałe miejsce dla poszukiwaczy adrenaliny. Jedną z największych atrakcji regionu jest Jais Flight, czyli najdłuższa na świecie tyrolka. Podczas zjazdu można osiągnąć niesamowitą prędkość do 150 km/h, szybując 2,83 km nad wąwozami i poszarpanymi szczytami gór Hajar. Lot rozpoczyna się na wysokości 1680 metrów nad poziomem morza, oferując zapierające dech w piersiach widoki na górski krajobra. Cała podróż trwa około trzech minut, ale wrażenia pozostają na długo!
Jais Flight to obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy odwiedzają Ras Al Khaimah i chcą przeżyć coś naprawdę niezwykłego. Jeśli marzysz o poczuciu absolutnej wolności i chcesz poczuć wiatr we włosach w spektakularnym otoczeniu, ta atrakcja jest dla Ciebie!
Farma pereł
Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w szczególności Ras Al Khaimah mają niezwykłą historię połowu pereł. Archeolodzy odkryli, że przemysł perłowy na terenach obecnego emiratu Ras Al Khaimah kwitł w XII wieku dzięki czemu port był jednym z najbardziej ruchliwych w regionie.
Do dziś poławianie pereł jest jedną z najcenniejszych tradycji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Całe społeczności mężczyzn nurkowały w poszukiwaniu egzotycznych pereł. W czasach historycznych podczas nurkowania używano spinek do nosa ze skorupy żółwia, nurkowie zatykali uszy woskiem, a przed każdym nurkowaniem spożywali niekończące się słodkie daktyle i kawę. Każdy mężczyzna miał określone obowiązki, które zapewniały bezpieczeństwo łodzi i sprawne funkcjonowanie społeczności.
Obecnie farma Suwaidi Pearls Farm znajduje się w Al Rams, najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Ras Al Khaimah, spektakularnie położona u podnóża gór Jebel Jais.
Turyści odwiedzający Ras Al Khaimah mogą wybrać się w fascynującą podróż na pokładzie tradycyjnej łodzi do farmy pereł. Z pierwotnej wioski rybackiej w Al Rams wycieczka rozpocznie się od wyjaśnienia przez przewodnika znaczenia płytkiej zatoki i jej ochronnych lasów namorzynowych. Opowie o odważnych historiach rybaków oraz sposobach połowu pereł.
"Bassata" village – atrakcje na pustyni
„Bassata” – w tłumaczeniu „prostota” – jest synonimem tradycyjnego beduińskiego sposobu życia. Bogaty, koczowniczy styl życia Beduinów sięga 2500–3000 r. p.n.e. Stworzyli oni proste, ale piękne tradycje, które w części emiratu trwają do dziś. Beduini przez wieki przemieszczali się po regionie w nomadycznych cyklach, aby uciec przed upałem oraz znaleźć wodę i żyzną ziemię dla swoich zwierząt. Mimo że byli w ciągłej podróży, bardzo dbali o wygodne zakwaterowanie, obfite jedzenie i rozrywkę. Beduini znani są z silnego poczucia lojalności, a także z traktowania swoich gości z przyjaznym szacunkiem i dzielenia się z nimi swoim jedzeniem, kawą, daktylami i suszonymi owocami. Tradycja ta jest ceniona i wciąż kultywowana w dzisiejszych Emiratach.
W obozie można spędzić dzień tak, jakby było się jednym z Beduinów, i dowiedzieć się więcej o ich tradycjach. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni samym przebywaniem na rozległych równinach pustyni, a także przejażdżkami w karawanie wielbłądów, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i wędrówkami wśród rosnących tu i tam drzew akacjowych. W wiosce można także zafundować sobie wykwintny tatuaż z henny wykonany przez lokalną Beduinkę. Za to Ci, którzy chcę wykazać się odwagą, mogą spróbować swoich sił w sandboardingu. Nie jest to typowo beduińska tradycja, ale daje mnóstwo frajdy.
Pozostałości z Czerwonej Wyspy
Al Jazirah Al Hamra to jedyna zachowana tradycyjna arabska wioska, którą zamieszkiwali rybacy oraz poławiacze pereł słynna w całym regionie Zatoki Perskiej; pozostałe zostały zburzone wraz z odkryciem ropy naftowej. Al Jazirah Al Hamra oznacza po arabsku Czerwoną Wyspę.
Al Jazirah Al Hamra zawiera wszystkie tradycyjne elementy, których można się spodziewać w takiej okolicy, w tym fort i wieże strażnicze, meczet, targ i rozległe podwórka domów o różnej konstrukcji. Znajduje się tu mieszanka stylów mieszkalnych, od małych, prostych domów, domów z dziedzińcem, dwupiętrowych budynków do dużej rezydencji z dziedzińcem, która należała do bogatego handlarza pereł. Budynki zostały wzniesione w tradycyjny sposób, przy użyciu lokalnych materiałów, takich jak bloki koralowe i skamieniałe skały plażowe, belki z drzew namorzynowych, pnie palm daktylowych, pokrycia dachowe, maty i liny oraz warstwy muszelek do drenażu. Będąc w Al Jazirah Al Hamra przeniesiesz się do czasów sprzed odkrycia ropy naftowej…