ARCHITEKTURA

Zabytkowe, drewniane wille w Warszawie. To tu znajdziemy prawdziwe perełki stylu świdermajer

Wille w stylu świdermajer to prawdziwe perełki dawnej architektury. Choć ich zakopiański charakter zupełnie nie współgra z nowoczesnymi budynkami stolicy, bajkowe rezydencje nic sobie z tego nie robią i mimo upływu lat, wciąż niezmiennie trwają na tle miejskich krajobrazów. Wybierzcie się na spacer szlakiem zabytkowych, drewnianych willi i podziwiajcie ich niezwykłe piękno.

Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Drewniana konstrukcja, strzelisty dach, weranda, która zachęca do błogiego lenistwa, fantazyjne, ozdobne wykończenia. Wille w stylu śwdermajer to prawdziwe perełki architektury, obok których trudno przejść obojętnie. W tych pięknych rezydencjach wypoczywała niegdyś warszawska elita - artyści i przedstawiciele stołecznej inteligencji. Co ciekawe, mimo historycznych zawirowań, obiekty w stylu świdermajer w dużej mierze przetrwały do dziś. Zabytkowe budynki to prawdziwa ozdoba warszawskich ulic. Zobacz, gdzie można obejrzeć najpiękniejsze wille w tym pięknym stylu.

Jak narodził się styl świdermajer?

Choć drewniane wille z ażurowymi zdobieniami przywodzą na myśl architekturę Podhala, w rzeczywistości kolebką tego stylu jest Mazowsze. A dokładnie miejscowość Brzegi nad rzeką Świder, gdzie artysta i rysownik Michał Elwiro Andriolli kupił folwark, a następnie przekształcił go w atrakcyjny ośrodek letniskowy. Do dyspozycji gości właściciel oddał kilkanaście willi w niecodziennym stylu. Drewniane budynki z pięknymi, ażurowymi werandami wydawały się wymarzonym miejscem na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Letnisko stało się niezwykle popularne wśród stołecznych elit. Wypoczywali tu artyści oraz warszawska inteligencja. Z czasem osobliwy wygląd budynków zaczęto określać jako świdermajer - właśnie od nazwy rzeki, nad którą położony był ośrodek wczasowy.

Budynki w tym stylu można spotkać nie tylko na linii Warszawa - Otwock, ale także na terenie Warwa i podwarszawskiej Falenicy. Wille przetrwały czasy wojny w niemal nienaruszonym stanie. Niektóre z obiektów wyraźnie naruszył ząb czasu, ale wiele z nich przeszło renowację i odzyskało dawny blask. Styl świdermajer doczekał się nawet festiwalu, który co roku ściąga na tereny Otwocka i okolic rzesze entuzjastów. Spacery i wydarzenia towarzyszące tej imprezie są niezwykłą atrakcją dla miłośników historycznej architektury. Inicjatywa ma także na celu popularyzowanie wiedzy na temat zabytkowych obiektów. Jeżeli chcecie poznać je bliżej, możecie sami wybrać się na spacer szlakiem drewnianych zabudowań. Podpowiadamy, gdzie stoją najpiękniejsze perełki stylu świdermajer.

Willa na Białołęce, Fletniowa 2

Białołęka kojarzy się głównie z morzem rodzinnych osiedli i ogródków działkowych. Okazuje się jednak, że ta dzielnica skrywa także kilka ciekawych, architektonicznych skarbów. Jednym z nich jest zabytkowa willa na ulicy Fletniowej 2, wybudowana w 1900 r. Przez wiele lat budynek stał opuszczony i niszczał, planowano nawet rozbiórkę ze względu na zły stan willi. Na szczęście, zabytek doczekał się renowacji i dziś znów zachwyca jak za dawnych lat.

Otwock - raj dla miłośników drewnianej architektury

W poszukiwaniu pięknych, zabytkowych willi w stylu świdermajer najlepiej wybrać się do podwarszawskiego Otwocka, gdzie narodził się ten niepowtarzalny styl. Na szczególną uwagę zasługuje np. bajkowa Willa Lodusieńka, mieszcząca się przy Herbacianej 6. Warto przejść się też ulicą Reymonta. Znajduje się tam m.in. urokliwa Willa Lola. 

Świdermajer w Wawrze i w Falenicy

Wędrując tropem stylu świdermajer nie można przeoczyć wspaniałych obiektów w Wawrze i podwarszawskiej Falenicy, gdzie niegdyś także działały ekskluzywne letniska. Znajdziecie je m.in. na ulicach Derwida, Kąkolowej czy Trawiastej. W tych miejscach naprawdę zatrzymał się czas!