Spis treści
- Workation. Co to jest?
- Ollolai we włoskiej Sardynii - raj dla pracowników zdalnych
- Najlepsze miejsca na workation. Tutaj zapłacą Wam za dłuższy pobyt
- Workation. Na co zwrócić uwagę, planując pracę zdalną za granicą?
Workation. Co to jest?
Termin workation to połączenie angielskich słów work (praca) i vacation (urlop). Jako że trudno w języku polskim o równie chwytliwą hybrydę (prakacje? wraca?), powoli oswajamy się z terminem angielskim. Oswajamy się również z praktyczną możliwością takiego połączenia w pracy. Pracownikom przychodzi to oczywiście łatwiej niż pracodawcom. Workation polega po prostu na pracy w miejscu, które normalnie odwiedzilibyśmy na urlopie. Rano lub wieczorem (w zależności od strefy czasowej) pracujemy, a w czasie wolnym zwiedzamy.
Kiedy po pandemii wielu pracowników wylądowało w domowych biurach, firmy otworzyły się na pracę zdalną, która wcześniej nie miała zbyt dobrej opinii (jak się okazało niesłusznie). Pracownicy w domach okazali się bardziej produktywni niż w biurach, nie tracili czasu na dojazdy, a korporacje oszczędzały na wielu opłatach związanych z utrzymywaniem powierzchni biurowych. Kiedy minęła pandemia, wiele osób nie wróciło już do biur.
Gdy znoszono kolejne ograniczenia w podróżach, coraz więcej pracowników zdalnych decydowało się na wyjazd z domu i pracę poza miejscem zamieszkania. Wielu potrzebowało zmiany scenerii po zamknięciu w czterech ścianach, inni chcieli po prostu zaoszczędzić dni urlopu, łącząc obowiązki z przyjemnością.
Ollolai we włoskiej Sardynii - raj dla pracowników zdalnych
Do końca roku możecie składać wnioski o wynajęcie Wam domu na miesiąc w Ollolai. Mieście, które od kilku już lat robi co może, by przyciągnąć turystów, mieszkańców i uwagę mediów. Z sukcesem. W tym roku oferta jest wprost idealna na dłuższe workation.
Za 1 euro (mniej niż 5 złotych) możecie tu wynająć dom na miesiąc. W wyjątkowych przypadkach będzie możliwe przedłużenie pobytu do 3 miesięcy. Konieczne będzie opłacanie mediów oraz oczywiście sfinansowanie samej przeprowadzki. Warunek jest jeden - zawodowo trzeba się zajmować czymś, co wpłynie na wypromowanie Ollolai, i podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem ze społecznością, opowiadając o swojej profesji. Jeżeli zatem wykonujecie zawód kreatywny lub jesteście naukowcami i macie w zawodzie lata doświadczenia, są duże szanse, że Wasza aplikacja (formularz znajdziecie na stronie internetowej Ollolai) zostanie przyjęta. Jeśli nie - i tak warto próbować.
Najlepsze miejsca na workation. Tutaj zapłacą Wam za dłuższy pobyt
Coraz więcej niewielkich miejscowości decyduje się na promocję, sprzedając domy do remontu za symboliczną kwotę czy wręcz regularne, miesięczne wypłaty. Choć nagłówki brzmią chwytliwie, zanim podejmiecie decyzję, zalecamy wczytać się dokładnie w warunki oferty. Bardzo często obwarowane są przepisami np. zobowiązującymi do inwestycji w remont domu w określonym czasie. Jeśli jednak i tak marzy Wam się dłuższy pobyt lub przeprowadzka do Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Irlandii - to rozwiązanie może być tym, na co czekaliście.
A zatem jakie miasta europejskie zachęcają atrakcyjnymi ofertami? Znajdziecie je w naszej galerii.
Workation. Na co zwrócić uwagę, planując pracę zdalną za granicą?
Czy da się odpocząć, musząc pracować? Nie. Na pewno nie każdy to potrafi. Dlatego też nazwa jest w pełni uzasadniona - wciąż mamy obowiązki, a czas pracy lub jej efekty są monitorowane. Workation to urozmaicenie pracy i ucieczka od rutyny. O czym warto pamiętać podczas takiego wyjazdu?
- Zgłoście zamiar przełożonemu lub złóżcie odpowiedni wniosek. Nie udawajcie, że pracujecie z domu, gdy siedzicie na balkonie hotelowego pokoju z widokiem na morze. Jeśli zatajenie wyjdzie na jaw, konsekwencje mogą być nieprzyjemne.
- Upewnijcie się, że pokój zagwarantuje Wam warunki konieczne do pracy. Jeśli potrzebujecie spokoju i ciszy, poproście o pokój oddalony od ruchliwych miejsc czy hotelowych restauracji i barów.
- Sprawdźcie i zweryfikujcie, czy wybranym hotelu internet działa bez zarzutów.
- Zadbajcie o ubezpieczenie.