Na weekend

Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Weekend na Dolnym Śląsku - co jeszcze warto zobaczyć? Trasa, mapa, atrakcje, zdjęcia, ciekawostki

Wodospad Wilczki to jedna z najpiękniejszych atrakcji Dolnego Śląska, a Międzygórze (ok. 130 km od Wrocławia), w którym się mieści, znajduje się w czołówce najbardziej malowniczych wsi w Polsce. Czy trzeba więcej powodów, by się tam wybrać? Nie, ale i tak jest ich więcej! Sprawdźcie inne atrakcje na Dolnym Śląsku.

Spis treści

  1. Wodospad Wilczki w Międzygórzu - najważniejsze informacje i ciekawostki
  2. Atrakcje w okolicy Rezerwatu Wodospad Wilczki
  3. Weekend na Dolnym Śląsku. Co jeszcze zwiedzić?
  4. Jak dojechać do Wodospadu Wilczki? Trasa, mapa

Jeśli Polska nie kojarzy Wam się z wodospadami, odwiedźcie Międzygórze na Dolnym Śląsku i tamtejszy Rezerwat Wodospad Wilczki. W zimie rzeczywiście wygląda jak żywcem przeniesiony tutaj z dalekiej północy. A do tego ma ciekawą historię. Wiedzieliście, że kiedyś był wyższy? Sprawdźcie, jak tu dojechać i co jeszcze zobaczyć w okolicy.

Wodospad Wilczki w Międzygórzu - najważniejsze informacje i ciekawostki

  • Jego dawna nazwa to Wodogrzmoty Żeromskiego. Nie przyjęła się jednak i powrócono do polskiej wersji niemieckiej nazwy - Wölfelsfall.
  • Kiedyś wodospad mierzył 27 metrów wysokości. Powódź z 1997 roku wypłukała jednak sztuczne 5-metrowe podwyższenie (pamiętające prawdopodobnie XIX wiek) i dziś woda spada już z ok. 22 metrów.
  • Wilczki to drugi największy wodospad w Sudetach po Wodospad Kamieńczyka (niedaleko Szklarskiej Poręby).
  • Za szersze udostępnienie wodospadu turystom ma odpowiadać księżna Marianna Orańska, która tak pokochała to miejsce, że zamieszkała tuż obok niego, a teren dookoła przekształciła w romantyczny park. To dzięki niej powstał historyczny mostek na szczycie.
  • Zimą tworzy się tu lodospad - widoki robią wrażenie. Miejsce warto jednak odwiedzać niezależnie od pory roku.
  • Wejście na teren Rezerwatu jest bezpłatne.

Zobacz też: Wodospad Kamieńczyka. Jaką trasą iść i czy można wziąć psa? Cennik, godziny otwarcia, opinie

Atrakcje w okolicy Rezerwatu Wodospad Wilczki

Wieś Międzygórze sama w sobie jest idealna na spacer z malowniczymi widokami i budynkami. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • Drewniany Kościół św. Józefa wraz z wnętrzem,
  • Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej,
  • zapora w Międzygórzu,
  • charakterystyczne, historyczne budynki byłego DW Gaweł (ul. Wojska Polskiego 10) i DW Gigant,
  • Ogród Bajek - skansen, atrakcje dla dzieci.

Weekend na Dolnym Śląsku. Co jeszcze zwiedzić?

Mamy dla Was kilka nieoczywistych propozycji:

Jak dojechać do Wodospadu Wilczki? Trasa, mapa

Wodospad nie jest bardzo oddalony od Międzygórza, więc bez większego problemu dojdziecie tam spacerem.

A jak dojechać do samej wsi? Najlepiej samochodem. Np. z Opola droga zajmie ok dwóch godzin - prawię całą trasę pokonamy Drogą Krajową nr 46. W miejscowości Żelazno można zatrzymać się i odwiedzić tamtejszy pałac. Kolejny stoi w Gorzanowie - tu też warto podjechać. Od Żelazna do celu poprowadzi już Droga Krajowa nr 33. W Domaszkowie skręćcie w ul. Śnieżną.

Na wysokości cmentarza znajdziecie bezpłatny parking. Do Rezerwatu Wodospad Wilczki dojdziecie stąd na nogach w 5 minut.

Rozpoznaj województwo po słowie. Tylko prawdziwy znawca zdobędzie 16/16!

Pytanie 1 z 16
Pasztecik

Zobacz też: Karpacz - nie tylko Śnieżka. Fascynująca rzeka i anomalie grawitacyjne. Atrakcje dla dorosłych, dzieci i do odwiedzenia z psem