Spis treści
- Green Capital Awards - Wilno Zieloną Stolicą Europy 2025
- Wilno - atrakcje. Co tu zwiedzić?
- Wilno - co warto wiedzieć? Waluta, loty, pociągi, komunikacja miejska
- Co jeszcze zobaczyć na Litwie?
Green Capital Awards - Wilno Zieloną Stolicą Europy 2025
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską. W tym roku finalistami zostały Wilno (Litwa), Gimarains (Portugalia) i Graz (Austria).
Miasta oceniane są na podstawie jakości wody i powietrza, zarządzania odpadami, poziomu hałasu, dbałości o bioróżnorodność, a także wdrożenia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (w dużym skrócie ograniczającej zużycie surowców) i innych rozwiązań związanych ze zmianami klimatu.
To bardzo ważne wyróżnienie dla naszego miasta, potwierdzające, że zmierzamy we właściwym kierunku - mówił Valdas Benkunskas, mer Wilna, podczas ceremonii wręczenia nagród w Tallinie.
Zapowiedział, że do 2030 roku miasto ma być całkowicie neutralne klimatycznie.
Małymi zielonymi stolicami Europy 2025 (miasta od 20 - 100 tys. mieszkańców) zostały włoskie Treviso i hiszpańskie Viladecans.
Wilno - atrakcje. Co tu zwiedzić?
Podczas wizyty warto poświęcić trochę czasu na spacery po Starym Mieście, które wpisane jest na litewską listę dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowym punktem jest również Wzgórze Giedymina wraz z zabytkową gotycką Basztą górującą nad miastem - to pozostałości po zamku, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów.
Na wzgórze, tak jak w niedalekim Kownie czy - dalej - w Budapeszcie, wjedziecie kolejką linową, tzw. funicularem. Warto skorzystać z tej atrakcji - nie jest droga, a oszczędzi nogi i zapewni niezapomniane wrażenia. Co jeszcze warto zobaczyć? Zaglądnijcie do galerii poniżej, by zobaczyć najważniejsze atrakcje Wilna.
Wilno - co warto wiedzieć? Waluta, loty, pociągi, komunikacja miejska
W Wilnie zapłacicie w euro. Litwa należy do Unii Europejskiej, nie musicie się więc martwić o mobilny dostęp do internetu - sprawdźcie, jaki limit przysługuje Wam według planu. Przed wyjazdem warto wyrobić kartę ubezpieczenia EKUZ, która umożliwi Wam dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej.
Bilet 24-godzinny na komunikację miejską to koszt 5 euro. 72-godzinny - 8 euro.
Loty, pociągi i autokary. Jak się dostać na Litwę?
Lot z Warszawy do oddalonego od Wilna o ok. 100km Kowna zajmie godzinę. Loty do tego miasta kosztują mniej niż do stolicy, warto więc odwiedzić oba miasta. W Kownie również nie brakuje atrakcji. Bez problemu dojedziecie również autokarami popularnych międzynarodowych przewoźników, jednak zajmie to więcej czasu - z Warszawy ok. 6 godzin.
Miłośników kolei spieszymy poinformować, że powoli (ale jednak!) zbliża się otwarcie linii Rail Baltica, mającej połączyć kraje bałtyckie. Kolej będzie obsługiwać Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Termin otwarcia wciąż jest przesuwany - inwestycja mająca zakończyć się w 2026 roku, zostanie prawdopodobnie oddana do użytku w 2030 roku.
Co jeszcze zobaczyć na Litwie?
Jeśli wystarczy Wam czasu, oprócz Wilna zobaczcie też Kowno. Przepiękne, historyczne miasto pełne modernistycznej architektury zachwyci Was sztuką uliczną i atmosferą. Nie brakuje też polskich akcentów - mieszkał tu i tworzył Adam Mickiewicz. Stąd niedaleko do Kiejdan, które zaskoczą Was swoją główną atrakcją. W Szetejniach (Šeteniai) znajduje się z kolei muzeum poświęcone Czesławowi Miłoszowi - to tutaj się wychował. Entuzjaści turystyki sakralnej powinni z kolei odwiedzić Szydłowo, miejsce ważnego objawienia.