Spis treści
- Kim byli wikingowie?
- Wikingowie w Polsce? Dlaczego przybyli?
- Osady wikingów w Polsce - gdzie ich szukać?
- Czy wikingowie bali się Słowian?
- Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin
Kim byli wikingowie?
Wikingowie to lud pochodzący z terenów dzisiejszej Skandynawii - Norwegii, Szwecji, Finlandii, a także dodatkowo Danii. Byli oni morskimi odkrywcami, łupieżcami i handlarzami, którzy wyruszali w świat w poszukiwaniu nowych ziem ze względu na trudne warunki panujące w ich ojczystej Skandynawii. Niektórzy z nich dotarli nawet do samej Turcji czy też Albanii. Słowo wiking pochodzi od normańskiego słowa "vikingr", które oznacza mniej-więcej pirata / najeźdźcę.
Biorąc pod uwagę historię normańską, jest to w pełni zasłużone określenie na ten lud.
Wikingowie - tylko piraci?
Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii wikingowie to nie tylko byli najeźdźcy. Wielu z nich parało się handlem, a także wielu z nich było ambitnymi podróżnikami oraz odkrywcami.
Wikingowie w Polsce? Dlaczego przybyli?
Naturalna ekspansja i stosunkowa bliskość Polski do Skandynawii była jednym z decydujących czynników ich przybycia tutaj. Wedle domysłów i informacji jakie historycy zdołali ustalić, wikingowie w Polsce służyli jako najemnicy, doradcy i ochroniarze dla ówczesnych władców. Ponadto na Pomorzu zakładali swoje osady i punkty handlowe, a niektórzy nawet twierdzą, że ślady ich obecności można znaleźć w pobliżu Torunia.
Osady wikingów w Polsce - gdzie ich szukać?
W Polsce jest wiele śladów obecności wikingów, aczkolwiek dwa z nich przyćmiewa pozostałe. Mowa tutaj o legendarnym wręcz Jomsborgu na wyspie Wolin oraz Truso w pobliżu Janowa Pomorskiego.
Ta pierwsza miała ogromną renomę i była domem wyjątkowych Jomsvikingów, którzy wedle opowieści oraz legend budzili postrach w okolicy. Niestety, nie odnaleziono jej dokładnej lokalizacji poza faktem, że znajduje się gdzieś w pobliżu Wyspy Wolin. Nie powstrzymuje to jednak wielu archeologów, odkrywców i entuzjastów tematyki wikingów przed prowadzeniem badań, a także festiwalów tejże kultury na Wyspie Wolin.
Druga osada - Truso - została odkryta w roku 1982 przez doktora archeologa Marka Jagodzińskiego. Pierwsze informacje o niej pochodzą z IX wieku, a ona sama przypomina swoim kształtem grody skandynawskie. Obecne eksponaty odnalezione w pozostałościach tej osady można zobaczyć w Muzeum w Elblągu.
Poza tymi dwiema osadami, w Polsce odnaleziono bardzo wiele śladów wikingów oraz ich "kuzynów" waregów. W Kałdus koło Chełmna odnaleziono odważniki z okresu wikingów, a skandynawską broń znaleziono na Wielkopolsce. Z kolei w Dziekanowicach natrafiono na setki grobów osób pochowanych w obrządku skandynawskim.
Czy wikingowie bali się Słowian?
Kwestia, która rozpala fantazję wielu laików w temacie to legenda związana z tym, że wikingowie panicznie bali się Słowian. Z góry trzeba zaznaczyć, że nie ma na to jasnych i klarownych dowodów.
Niemniej jednak, są dowody na to, że wiele najazdów wikingów na ziemie Słowian kończyło się bardzo szybką i zdecydowaną odpowiedzią. Jedną z takich odpowiedzi był najazd pomorskiego księcia Racibora I na ziemie obecnej Szwecji i Danii.
W jednym z takich najazdów Racibor doszczętnie spalił i splądrował ówczesną stolicę Danii - Roskilde, a w innym ograbił szwedzką Kungahallę - siedzibę skandynawskich królów i miejsce ich spotkań.
Biorąc więc za przykład dokonania Racibora można zdecydowanie stwierdzić, że o ile nie ma dowodów na to, że wikingowie bali się Słowian, to o tyle zdecydowanie Słowianie okazywali się im równi w walce oraz żegludze.
Jak to ujął Snorri Sturlson, islandzki poeta, historyk i polityk:
Król Racibor i jego zwycięskie wojska ustąpiły i powróciły do Slavii, a wielka liczba ludu, który wzięty był w Kungahelli, potem długo żył u Słowian w niewoli. Wielki port Kungahälla nigdy nie wrócił do tego samego stanu co przedtem [...]
Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin
Odbywający się na początku Sierpnia każdego roku Festiwal Słowian i Wikingów to atrakcja dla wielu fanów tej kultury i nie tylko! Tegoroczna edycja tego festiwalu odbywać się będzie pod hasłem "Harald Sinozęby i jego czasy."
Czas trwania festiwalu
Festiwal odbywa się w dniach 03.08.2023-06.08.2023 roku.
Atrakcje Festiwalu Słowian i Wikingów
Jako jedna z największych imprez tego rodzaju, skupia ona gości z 30 krajów świata w liczbie przewyższającej 2000 osób. W trakcie festiwalu organizowane są:
- Warsztaty dawnego rzemiosła
- Koncerty muzyki folkowej
- Inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów
- Rekonstrukcje bitew z ponad 600 osób
- Regaty i rejsy dawnych łodzi
- Żywe lekcje historii
- Degustacje dań i potraw z tamtego okresu
Festiwal Słowian i Wikingów ceny w roku 2022
Wedle nieoficjalnych informacji ceny w roku 2022 wynosiły 10 zł za osobę dorosłą, a 5 zł za dziecko za jeden dzień. W tym roku ceny mogą ulec zmianie i będą publikowane na oficjalnej stronie internetowej Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta.