patronat eski

Wieś Zalipie - skansen, zwiedzanie, atrakcje i mapa. Wędrowne Motyle polecają!

2023-07-31 21:19

Zalipie to bodaj najsłynniejsza wieś w Polsce. Wszystko za sprawą pięknych malowideł ukwiecających zabytkowe budynki. Zobaczcie, co bloggerzy Wędrowne Motyle polecają zobaczyć w skansenie i jego okolicy! Trwa akcja Polska Na Przełaj IV pod patronatem eska.pl i Radia ESKA.

Spis treści

  1. Wędrowne Motyle o Zalipiu
  2. Zalipie - atrakcje w okolicy
  3. Jak dojechać do Zalipia? Mapa

Akcja Polska Na Przełaj IV pod patronatem eska.pl i Radia ESKA trwa; bloggerzy Ania i Marcin Nowakowie - Wędrowne Motyle - podążając śladem rzeki Wisły odwiedzili Zalipie. Co polecają tu zwiedzić? Co zobaczyć w okolicy jednej z najpiękniejszych wsi w Polsce? Sprawdźcie poniżej!

Wędrowne Motyle o Zalipiu

No, na pewno nie można powiedzieć, że Zalipie jest mało znanym miejscem na mapie Polski. Wręcz przeciwnie. To dość ciekawy przykład tego, że kawałek folkloru Polski został rozsławiony na cały świat m.in. dzięki... social mediom. Docierają tu turyści z Argentyny, Malezji czy nawet Fidżi. Tylko w tym roku kilkadziesiąt tysięcy.

Mimo tego warto się tu pojawić. Może nawet nie raz - tak jak my, bo to nie tylko przecież cudowna Zagroda Felicji Curyłowej ale też wiele innych malowanych domów, zagród i dziesiątki malunków w różnych miejscach wsi. Wizytę warto połączyć z Dąbrową Tarnowską (zabytkowa synagoga), Winnicą Bogu-Miłą albo (jeśli z rowerem) Wiślaną Trasą Rowerową czy Velo Dunajec.

Zalipie - atrakcje w okolicy

Skansen Zalipie składa się z 15 budynków, ale w całej miejscowości znajdziemy motywy kwietne. Jakie ukwiecone budynki warto tu zobaczyć? Największe atrakcje to:

  • Zagroda Felicji Curyłowej, słynnej zalipiańskiej malarki - punkt obowiązkowy,
  • Dom Malarek,
  • Kościół św. Józefa Oblubieńca w Zalipiu.

Do pozostałych poprowadzi nas mapa skansenu.

Zobacz też: Nadwiślański Park Etnograficzny: skansen i zamek Lipowiec - idealne połączenie na weekend. Zwiedzaj z Wędrownymi Motylami

Poza wymienionymi wyżej Dąbrową Tarnowską, winnicą i trasami rowerowymi warto odwiedzić Tarnów - tu w podobnym klimacie znajdziemy np. drewniany zabytkowy Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Muzeum Etnograficzne. Stamtąd niedaleko już do Zamku w Dębnie z XV wieku.

Jak dojechać do Zalipia? Mapa

Najlepiej wybrać się do Zalipia samochodem - dojazd jest bezproblemowy. Z Krakowa podróż drogą krajową numer 79, a następnie drogą wojewódzką nr 973, zajmie ok. 1,5 godziny. Z pobliskiego Tarnowa, który również warto odwiedzić, także poprowadzi nas DW973, a następnie droga krajowa nr 73. Dojedziemy w ok. 40 minut. Warto zabrać ze sobą rower i wypróbować okoliczne trasy rowerowe!

Akcji Polska Na Przełaj IV patronuje eska.pl i Radio ESKA.

Zobacz też: Nie tylko Zalipie. 9 urzekających polskich wsi - jedna z nich trafiła do powieści Olgi Tokarczuk. Zobacz zdjęcia