patronat eski

Urlop śladem Wisły. Co zwiedzić, gdzie pojechać? Idealny pomysł na tematyczną wycieczkę po Polsce

Zalipie, okolice Krakowa, Kazimierz Dolny, Chełmno, Płock, Ujście Wisły - zróbcie sobie wycieczkę śladami rzeki Wisły i zwiedźcie miejsca magiczne i nieoczywiste. Po drodze zobaczycie foki i cuda natury, piękne zabytki i zachwycicie się Polską. Trasę przygotowali bloggerzy Wędrowne Motyle - sami też odwiedzili te miejsca i radzą, co zobaczyć po drodze.

Spis treści

  1. Wędrowne Motyle o wyprawie szlakiem Wisły
  2. Beskid Śląski
  3. Małopolskie - okolice Krakowa
  4. Powiśle Lubelskie
  5. Mazowieckie - okolice Warszawy
  6. Żuławy i Powiśle

Idealna na dwutygodniowy urlop w Polsce, obfitująca we wszelakie atrakcje, od winnic przez skanseny, góry, potężne stare lasy, aż po krzyżackie fortyfikacje i foki nad morzem. Nie zabraknie tu wzruszeń, zachwytów i zaskoczeń; zwierząt, wyjątkowych okazów przyrody i historycznych budynków. Oraz oczywiście dobrego jedzenia. Zobaczcie trasę, dzięki której na nowo odkryjecie Polskę i docenicie rodzime atrakcje.

Przez cały miesiąc autorzy największego bloga podróżniczego, Ania i Marcin Nowakowie - Wędrowne Motyle - podróżowali po Polsce trasą w kształcie "eski" wyznaczonej im przez największą rzekę w Polsce, Wisłę. Pod patronatem eska.pl i Radia ESKA, w ramach czwartej już odsłony akcji Polska Na Przełaj, pod hasłem "Źródła Wisły"odwiedzili kilkadziesiąt mniejszych i większych miejsc, które dokładnie udokumentowali - efekt ich pracy możecie obejrzeć poniżej w pięciu odcinkach. Listę atrakcji i wskazówki dojazdu dla każdego z miejsc znajdziecie pod linkami.

Chełmno i Grudziądz - co zwiedzić w tych pięknych miastach w Kujawsko-Pomorskiem? Oto, co polecają Wędrowne Motyle

i

Autor: gdziewyjechac.pl - Wędrowne Motyle

Wędrowne Motyle o wyprawie szlakiem Wisły

Naszymi największymi zaskoczeniami w tej podróży okazały się dwa miejsca: konkretnie Grudziądz, którego urok i ceglana architektura zrobiły na nas piorunujące wrażenie oraz Czerwona Wieża w Twierdzy Modlin z niesamowitym widokiem na połączenie rzek i wieżowce Warszawy w tle.Jesteśmy też urzeczeni jedzeniem na żuławach. Zarówno w karczmie w miejscowości Żelichowo jak i Nowym Dworze Gdańskim. Cudna, nietypowa i autentyczna kuchnia. Aczkolwiek najpyszniejszy deser zapamiętamy z Jabłonnej. Nomet omen szarlotka w przypałacowej oficynie. Największe przeżycie dostarczyło nam spotkanie z bacami i ich owcami w Istebnej i zupełnie na drugim końcu spotkanie prawie oko w oko z kolonią fok szarych niedaleko Mewiej Łachy.

Beskid Śląski

Myślicie, że znacie te tereny? Wyjdźcie poza popularne szlaki i miasta, a odkryjecie tu np. tereny porównywane do słynnych francuskich winnic, urzekające pałace, góry ze wspaniałymi widokami takie ciekawostki, jak punkt styku trzech państw czy miejsce hodowli najdoskonalszych świerków na świecie.

Zobaczcie, co tu zwiedzić:

Małopolskie - okolice Krakowa

Czy w popularnej, uwielbianej przez turystów Małopolsce da się znaleźć miejsca spokojne ale interesujące? Oczywiście - na trasie przez tę część Polski nie zabraknie skasenów, malowniczych wsi, leśnych rezerwatów i puszczy oraz jednego z najstarszych opactw w Europie. Z niewiele młodszym sąsiadem po drugiej stronie Wisły! Będąc tutaj wypatrujcie również drewnianych kościołów - te z południowej Małopolski wpisane są na listę UNESCO i zachwycają wnętrzami. 

Szukacie ciekawostek, o których nie wiedzą nawet miejscowi? Niedaleko Tyńca znajdziecie rezerwat motyli Skołczanka - to miejsce wyjątkowe w skali Europy. Bloggerzy opowiedzieli nam o nim w trakcie wywiadu, a przy okazji zdradzili, jaki jest według nich przepis na idealny urlop.

Zobaczcie, co tu zwiedzić:

Powiśle Lubelskie

Dalej Wisła poprowadzi Was w stronę Lublina - jeśli doświadczyliście już uroków tego miasta i jego klimatycznych, tętniących życiem uliczek, a teraz szukacie czegoś spokojniejszego, Wędrowne Motyle mają dla Was miejsce idealne. To Lasy Janowskie - przeoczone przez turystów historyczne miejsce świetne na spacery wśród zieleni. I szczególnych koni.

A gdy znów zatęsknicie za miastem, wybierzcie się do Kazimierza Dolnego i okolic. Artykuł o tym miejscu cieszył się wśród Was największą popularnością. Mamy przeczucie, że to za sprawą urokliwych zabytków i magicznych wąwozów jak z baśni!

Zobaczcie, co tu zwiedzić:

Mazowieckie - okolice Warszawy

Duża część trasy przebiega niedaleko Warszawy i Bydgoszczy. Znajdują się tu miasta, o których pewnie nie wiedzieliście, że są tak urzekające - trasa wzdłuż Wisły to dobry moment, by to nadrobić! Wiedzieliście, że mamy w Polsce wędrujące miasto miłości? No właśnie.

Zobaczycie tu m.in. przepiękne drewniane domy i pensjonaty (Świdermajery), które udaje się przywrócić do dawnej chwały, bogato zdobione pałace z królewskimi ogrodami, krzyżackie fortyfikacje oraz jedną z największych twierdz w Europie - Modlin.

Zobaczcie, co tu zwiedzić:

Żuławy i Powiśle

Wyprawa kończy się na północy Polski, razem z Wisłą - tu rzeka wpływa do morza. A towarzyszą jej przy tym foki, wygrzewające się w słońcu. Zanim tu jednak dojedziecie, odwiedźcie Żuławy Wiślane obfitujące w atrakcje.

Jedną z nich jest słynny zamek krzyżacki w Malborku wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. A oprócz tego m.in. ślady po Mennonitach z Holandii zamieszkujących tamte tereny - piękne domy, stare wiatraki. To tutaj znajdziecie też największą depresję w kraju, czyli najniżej położony punkt i wiele, wiele innych powodów do zachwytów.

Zobaczcie, co tu zwiedzić:

Akcji Polska Na Przełaj IV patronuje eska.pl i Radio ESKA.