Atrakcje wyspy

Turystyka militarna nową specjalizacją Malty. Dla turystów, którzy poszukują oryginalnych doświadczeń

2024-11-13 15:01

Maltańska Organizacja Turystyczna, we współpracy z Heritage Malta oraz Commonwealth War Graves Association, ogłosiła otwarcie nowej specjalizacji turystycznej – turystyki militarnej.

Ta inicjatywa ma stać się nie tylko kolejnym elementem podkreślającym bogate i zróżnicowane portfolio turystyczne Malty i Gozo. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat pokaźnego dziedzictwa wojskowego Malty. Ten nowy segment został oficjalnie zainaugurowany na Malcie podczas Weekendu Pamięci (8-11 listopada). Towarzyszące w tym czasie wydarzenia miały na celu zaprezentowanie doniosłego znaczenia Malty w historii wojskowości, w tym m.in. fortyfikacji, baterii, pomników oraz cmentarzy pamięci.

Eska Daje Szkołę - Król Karol

Co zobaczymy podczas militarnej wycieczki po Malcie?

Malta chce zaoferować “wciągającą i holistyczną” interpretację swojej wojskowej przeszłości. W założeniach ten nowy segment turystyki ma stanowić kolejną niszę – specjalizację, która pozwoli odkrywać ten śródziemnomorski kraj w zupełnie nowy sposób, a także rozwijać turystykę jakościową.

Ta inicjatywa wykracza poza standardowe wyobrażenie turystyki. Stworzyliśmy ją z myślą o tych, którzy poszukują unikalnych doświadczeń związanych z bogatą historią naszych wysp. Turystyka militarna idealnie wpisuje się w naszą wizję Malty jako destynacji, gdzie można zanurzyć się w wyjątkowe dziedzictwo i celebrować wytrwałość oraz ducha naszego narodu

- podkreśla Carlo Micallef, dyrektor zarządzający Maltańskiej Organizacji Turystycznej.

Warto zaznaczyć, iż niedawno Planning Authority – agencja rządowa odpowiedzialna za użytkowanie i planowanie gruntów na Malcie – ogłosiła, iż jedenaście wojskowych, przybrzeżnych baterii z czasów Imperium Brytyjskiego znalazło się pod szczególną ochroną jako infrastruktura wojskowa i obronna z powodu jej wysokiej wartości historycznej i architektonicznej.

Są to obiekty, które pierwotnie zostały zbudowane przez Brytyjczyków do ochrony obszarów przybrzeżnych Malty. Ich rola gwałtownie zyskała na znaczeniu zwłaszcza po wojnie krymskiej (1853-56) oraz otwarciu Kanału Sueskiego w 1869 r. Te wydarzenia doprowadziły do zwiększonego ruchu morskiego na Malcie, a także wzrostu brytyjskich interesów w zabezpieczaniu tych szlaków handlowych, które przechodziły przez ten śródziemnomorski kraj.

Według prognoz Maltańskiej Organizacji Turystycznej, kończący się rok 2024 przyniesie kolejny rekord w ilości turystów, którzy odwiedzili ten śródziemnomorski kraj. Dotyczy to zarówno ogólnej ilości gości, jak i tych lecących na Maltę z polskich lotnisk.