Coraz częściej o poranku widzimy za oknem szarą łunę nad miastem. Wraz z obniżeniem się temperatur psuje się jakość powietrza – nie tylko to widać, ale i czuć. O złym wpływie smogu na nasze zdrowie nie ma co dyskutować, co zatem możemy zrobić, by od niego uciec?
Gdzie jest czyste powietrze?
Oprócz wyjazdu na północ kraju, gdzie nadmorskie wiatry o wiele lepiej przeganiają smog niż z miast w pozostałych częściach Polski, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjechać za granicę - nie tylko na urlop, ale np. na święta.
Są w Europie kraje, w których jakość powietrza nie spędza snu z powiek, a ich miasta znajdują się w czołówkach rankingów miejsc o najczystszym powietrzu na kontynencie. Wskaźniki monitoruje stale Europejska Agencja Środowiskowa. Zobaczcie, jakie miejsca warto odwiedzić w zimie – nie tylko dla widoków, atrakcji i wrażeń, ale i dla zdrowia. Wcale nie są to tylko zimne kraje! Wśród nich znajdziecie:
- Tallin w Estonii,
- Funchal w Portugalii,
- Tempere w Finlandii.
10 miast z najmniejszą ilością smogu w Europie zebraliśmy w naszej galerii.
Gdzie jest najgorsze powietrze w Europie?
Cztery miejsca z dołu tabeli jakości powietrze należą niestety w połowie do Polski, ale gorzej jest w popularnym kraju turystycznym. Najgorzej oddycha się w:
- Kremonie, we Włoszech,
- Piotrkowie Trybunalskim,
- Nowym Sączu,
- Slavonskim Brodzie w Chorwacji.
Jak chronić się przed smogiem we własnym mieście?
Monitorujcie stan powietrza. Jeśli przekroczone są normy, nie wietrzcie mieszkania, unikajcie uprawiania sportów na zewnątrz i ograniczcie spacery. W domu możecie zaopatrzyć się w oczyszczacze - pamiętajcie o regularnej wymianie filtrów. Jeśli smog bardzo Wam przeszkadza, możecie przemyśleć również kupno maseczek z filtrem. Coraz więcej mówi się też o roślinach oczyszczających powietrze - może to moment na ich nabycie?