Atomic Museum w Las Vegas

i

Autor: Doug Peters/Press Association/East News // Screen/Instagram/@atomicmuseum Atomic Museum w Las Vegas

Muzeum Atomu

To idealne miejsce dla fanów "Oppenheimera". Tu dowiecie się wszystkiego o amerykańskim naukowcu

2023-07-26 16:09

Fani "Oppenheimera" mogą z bliska przyjrzeć się historii amerykańskiego fizyka, badacza czarnych dziur i promieniowania kosmicznego, a także twórcy bomby atomowej. W Atomic Muzeum można zobaczyć kolekcję tysiąca rzadkich fotografii oraz ok. 3,5 tys. artefaktów i raportów związanych z licznymi pracami nad bombą atomową.

Film "Oppenheimer" miał swoją premierę 21 lipca 2023. Była to długo wyczekiwana produkcjaprzez widzów na całym świecie. Opowiada ona historię amerykańskiego naukowca Roberta Oppenheimera (1904-1967), który,w czasie trwania II wojny światowej, jako dyrektor naukowy Projektu Manhattan, pracował nad stworzeniem pierwszej bomby atomowej. Pierwszy naziemny test miał miejsce 16 lipca 1945 roku, na pustyni w pobliżu miasta Alamogordo w Nowym Meksyku. Projekt nosił kryptonim Trinity (ang. Trójca). Detonacja bomby o nazwie Pluton miała siłę ok. 20 kiloton i spowodowała drżenie szyb w odległości 320 km od punktu zero. Ten dzień został uznany za początek ery atomowej.

Jest to niezwykle ciekawa i niezwykle ważna data, a więcej na temat wydarzeń związanych z opracowaniem bomby atomowej można dowiedzieć się z trzygodzinnego filmu "Oppenheimer". Bardziej zapaleni fani mogą udać się do Stanów Zjednoczonych, aby w Muzeum Atomu w Las Vegas, na żywo zobaczyć pamiątki i artefakty związane z pracą naukową Roberta Oppenheimera.

Dlaczego scenarzyści strajkują? Chodzi nie tylko o pieniądze! | To Się Kręci #18

Symulacja wybuchu i najciekawsze eksponaty Muzeum Atomu

W Muzeum Atomowym, co 15 minut odbywa się symulacja testu naziemnego. Najpierw jest odliczanie, później błysk, a następnie pojawia się wielka ognista chmura i potężny odgłos wybuchu. To jedna z wielu niezwykłych atrakcji muzeum.

Wybierając się w nostalgiczną podróż do świata Oppenheimera, można zobaczyć pamiątki związane z pracami nad bombą atomową, jak np. naturalnej wielkości model urządzenia Trinity Gadget, który był potężnym ładunkiem nuklearnym.

Innym ciekawym eksponatem jest najsłynniejsza maszyna szyfrująca - Enigma - używana przez niemieckie dowództwo wojskowe do szyfrowania strategicznych wiadomości od początku do połowy XX wieku. Można ją zobaczyć na wystawie "SPY".

Na miejscu znajdziemy również kamerę rapatroniczną, która służyła do fotografowania szybko zmieniającej się materii w wybuchach jądrowych w ciągu milisekund od detonacji.

Zaskoczy nas również najmniejsza wagowo broń jądrowa o nazwie B54, która używana była przez służby USA.

To i wiele więcej dostępne jest dla zwiedzających. W końcu to miejsce olbrzymiej kolekcji tysiąca rzadkich fotografii oraz ok. 3,5 tys. artefaktów i raportów.