Tężnie solankowe w Ciechocinku powstały w 1824 roku, a 16 lutego rozpoczęły się obchody 200-lecia ich istnienia. To oznacza, że w tym roku odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń związanych z tężniami. Na terenie uzdrowiska odbędą się liczne konferencje naukowe, również międzynarodowe, które dotyczyć będą powstania tężni, a także festiwale, koncerty, wystawy i wiele innych atrakcji, które zainteresują nie tylko osoby z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także mieszkańców z innych stron Polski, a nawet turystów z zagranicy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Małopolskie zabytki na liście UNESCO. Musisz zobaczyć te wyjątkowe miejsca zimą! [GALERIA]
Ciechocinek ma szansę stać się dużym ośrodkiem turystycznym
Tężnie solankowe to nasze dobro narodowe, dzięki którym możemy wytwarzać sól, a także cieszyć się niepowtarzalnym klimatem w tej części województwa kujawsko-pomorskiego. W Ciechocinku jest niezwykły, leczniczy klimat, który przyciąga wielu kuracjuszy, a może być jeszcze większym ośrodkiem uzdrowiskowym, który z roku na rok ma szansę przyciągać jeszcze więcej turystów, dzięki którym do budżetu miasta wpływają bardzo duże kwoty pieniędzy.
Ten „magnes” przyciąga rzesze kuracjuszy i turystów do miasta, tylko w 2023 roku uiszczono opłatę uzdrowiskową na poziomie 1 mln 450 tys. osobodni. W porównaniu do 2022, kiedy to zasiadłem na fotelu burmistrza liczba ta wzrosła o 220 tys. Po drugie – tężnie to nasza przyszłość, tym samym lepsza jakość życia mieszkańców - wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że są takim potencjałem do dalszego rozwoju Ciechocinka. Nie tylko w aspekcie leczniczym, ale i w tym turystycznym - powiedział burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz w rozmowie z "Gazetą Pomorską".
Wpis na listę UNESCO może rozsławić Ciechocinek poza granicami Polski
Burmistrz Ciechocinka wspomniał również o działaniach zmierzających ku umieszczeniu tężni solankowych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są one bowiem niezwykłą perłą wśród innych uzdrowisk i zasługuje na takie wyróżnienie. Dnia 19 lutego został powołany specjalny zespół utworzony z naukowców spotkał się, aby omówić, jak i co dokładnie wpisać na listę. Czy tężnie, jako technologiczny proces produkcji soli, czy tężnie, jako prozdrowotne miejsce, które tworzy wyjątkowy ośrodek wraz z otaczającymi je parkami. Wpisanie na listę UNESCO rozsławi polskie tężnie na całym świecie, podniesie rangę miasta i regionu, a także zachęci przedsiębiorców do rozbudowania w tym miejscu bazy noclegowej.