Zamek Kliczków to jeden z tych adresów, które na mapie Polski powinny być zaznaczone złotą pinezką. Położony w niewielkiej wsi o tej samej nazwie, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bolesławca, zachwyca nie tylko bajkową architekturą, lecz także bogatą historią, sięgającą XIII wieku.
Przez wieki był świadkiem intryg, wojen, romansów i przebudów. Dziś odrestaurowany zamek łączy przeszłość z teraźniejszością, oferując gościom coś więcej niż tylko zwiedzanie – oferuje doświadczenie.
Historia pisana epokami
Zamek powstał w 1297 roku jako warownia graniczna na zlecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Przez wieki przechodził z rąk do rąk – był siedzibą możnych rodów śląskich, w tym Promnitzów i zu Solms-Baruthów. Każdy właściciel dokładał swoją cegiełkę do jego obecnego wyglądu – od gotyckich murów po elementy renesansowe, barokowe, a nawet neogotyckie.
W XIX wieku zamek zyskał charakter romantycznej rezydencji, a na jego terenie powstał… cmentarz dla psów i koni – do dziś wzbudzający duże zainteresowanie odwiedzających.
Zamek dziś – nie tylko dla miłośników historii
Po gruntownej renowacji zamek Kliczków znów jest otwarty dla gości i zwiedzających. Działa tu hotel, centrum konferencyjne i spa, które z powodzeniem łączy nowoczesne udogodnienia z zabytkowym charakterem miejsca.
Chętni mogą do woli spacerować po zamkowych dziedzińcach, odkrywać tajemnice pałacowych komnat, ale także skorzystać z zabiegów relaksacyjnych, zjeść kolację w restauracji z widokiem na zamek lub… wziąć ślub w bajkowej scenerii.
W harmonogramie zamku nie brakuje różnorodnych wydarzeń – od koncertów i pokazów rycerskich po warsztaty dla dzieci i dorosłych. To miejsce, w którym historia nie jest tylko wspomnieniem – ona tu po prostu żyje.
Idealne miejsce na wiosenny reset
Położony w sercu Borów Dolnośląskich zamek otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Liczne aleje, stawy i starodrzewia tworzą idealną przestrzeń do odpoczniesz. Jeżeli szukasz oazy spokoju, która oczaruje cię pięknem natury i bajkową architekturą, to zdecydowanie właściwy kierunek.
To też może cię zainteresować: 5 zamków jak z bajki. Wszystkie znajdują się w Polsce!