Kujawsko-Pomorskie

Ten region słynie z malowniczych miast i prehistorycznych zabytków. 5 powodów, dla których warto tam pojechać

Odkryj ten fascynujący region Polski gdzie historia splata się z nowoczesnością, a przyrodnicze cuda zachwycają z każdym krokiem. Województwo Kujawsko-Pomorskie, położone w centralnej Polsce, to kraina bogata w niezliczone skarby kulturowe i przyrodnicze. Słynie z unikatowych atrakcji, takich jak tężnie solankowe, wykwintne pierniki oraz prehistoryczne zabytki. Oto pięć powodów, dla których warto tam zawitać i odkryć jego magiczny urok.

Województwo Kujawsko-Pomorskie, utworzone na mocy ustawy z dnia 1 styczna 1999 roku z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, oferuje niezapomniane doznania dla każdego podróżnika. Położone po obu brzegach rzeki Wisły, to miejsce o bogatej historii i niezwykłym dziedzictwie kulturowym. Zajmuje obszar około 17 969 km², obejmując m. in. Ziemię Chełmińską, Dobrzyńską, Michałowską, Krajną, Kujawy, Pałuki oraz częściowo Pojezierze Nadwiślańskie i Wielkopolskę. Na mapie Polski zajmuje centralne położenie, co sprawia, że jest łatwo dostępne z każdego zakątka kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowe atrakcje Pomorza warte odwiedzenia. W tym sezonie zobaczysz je po raz pierwszy!

PORANEK ESKA - Telefony

Top 5 atrakcji województwa Kujawsko-Pomorskiego

Województwo Kujawsko-Pomorskie to niezwykła kraina, która zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem. Od malowniczych starówek po imponujące zabytki prehistoryczne, każdy kąt tego regionu kryje w sobie niezwykłe historie i niezapomniane doświadczenia. Starówka Torunia, Dom Kopernika, Bydgoskie spichrze, Biskupin, Tężnie solankowe - to jedne z atrakcji których nie można pominąć na turystycznym szlaku tego niezwykłego regionu.

1. Starówka Torunia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

Starówka Torunia, pełna gotyckich kamienic i zabytkowych kościołów, to prawdziwa perełka historyczna. Jej niepowtarzalny urok przyciąga tłumy turystów z całego świata. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca swoją architekturą, w której każdy detal kryje tysiącletnią historię. Spacerując po wąskich uliczkach, można przenieść się w czasie i poczuć ducha średniowiecznego miasta.

2. Dom Kopernika w Toruniu

Dom, gdzie urodził się słynny astronom Mikołaj Kopernik, to kolejny zabytek, który warto odwiedzić podczas pobytu w regionie. To tu, w skromnych wnętrzach, narodziła się jedna z największych idei w historii nauki - heliocentryzm. Muzeum Kopernikańskie, mieszczące się w domu rodowym Kopernika, przenosi odwiedzających w fascynującą podróż przez życie i dzieło wielkiego astronoma.

3. Bydgoskie spichrze nad rzeką Brdą

Bydgoskie spichrze, położone nad malowniczą rzeką Brdą, to kolejna perła architektoniczna regionu. Te zabytkowe budynki, wznoszące się nad brzegiem rzeki, stanowią niezwykły element krajobrazu miasta. W przeszłości pełniły funkcję magazynów, a dziś są miejscem spotkań kulturalnych i artystycznych. Spacerując po nabrzeżach, można poczuć puls życia miasta i delektować się widokiem starówki odbijającej się w spokojnej wodzie.

4. Biskupin -prasłowiańska osada zwana "Polskimi Pompejami"

Biskupin, prasłowiańska osada zwana "Polskimi Pompejami", to niezwykłe miejsce, które przenosi nas w czasy prehistoryczne. Zlokalizowana na terenie Kujaw, osada ta jest symbolem dawnych dziejów Polski. Zrekonstruowane chaty, wały obronne i unikatowe znaleziska archeologiczne pozwalają odwiedzającym wczuć się w atmosferę życia sprzed tysięcy lat.

5. Ciechocinek i tężnie solankowe

Ciechocinek, znany jako uzdrowisko z największymi tężniami solankowymi w Europie, przyciąga turystów swoimi właściwościami leczniczymi od wieków. Spacer po parku z tężniami, wypełnionym leczniczym powietrzem, to prawdziwa przyjemność dla ciała i ducha. To idealne miejsce na relaksujący wypoczynek i regenerację.