Jesień 2023

Ten chorwacki geopark właśnie trafił na listę UNESCO. W Polsce też je mamy! Zachwycą Was jesienią

2023-12-28 13:22

Geoparki to atrakcja wciąż mało znana, choć absolutnie urzekająca. Tymczasem aż dwa są wpisane na polską listę UNESCO! Chorwacki Geopark Biokovo-Jeziora Imotski właśnie doczekał się wpisu na listę dziedzictwa - grono docenianych miejsc rośnie. Zobaczcie idealne miejsca na jesienną wyprawę wśród jesiennych liści i przepięknych widoków.

Spis treści

  1. Geopark - czym jest?
  2. Chorwackie geoparki ze światowej listy UNESCO
  3. Polskie geoparki UNESCO też urzekają. Najwyższa pora je odwiedzić!

Geopark - czym jest?

Geopark to miejsce szczególne dla badań nad historią Ziemi. Musi wyróżniać się wyjątkową wartością geologiczną a także estetyczną. Ale geoparki to nie tylko geologia i piękno natury.

O jego znaczeniu dla dziedzictwa świadczą też aspekty kulturowe, historyczne czy przyrodnicze. Mieszkają tu przeróżne zwierzęta i ptaki, występuje mnóstwo gatunków roślin. Nie bez znaczenia pozostają też miejsca, w których nadal widoczne są dowody na współistnienie człowieka z naturą - z tego powodu w geoparkach często spotkamy opuszczone kopalnie.

Status Światowego Geoparku UNESCO uzyskało do tej pory aż 170 obiektów z 44 krajów.

Chorwackie geoparki ze światowej listy UNESCO

Geopark Biokovo-Jeziora Imotski to najnowszy i trzeci już chorwacki obiekt tego typu w Światowej Sieci Geoparków UNESCO - właśnie zaakceptowano propozycję przyjęcia go w poczet tych wyjątkowo cennych miejsc świata. Wcześniej na listę wpisano geoparki Papuk i Archipelag Vis.

Komitet od lat docenia chorwackie dziedzictwo kulturowe i naturalne Chorwacji - lista obiektów uznanych za najcenniejsze jest obszerna i podczas wizyty warto odwiedzić przynajmniej część z nich - tym bardziej, że dość skutecznie można w ten sposób uciec od tłumów towarzyszących popularnym miejscowościom turystycznym w kraju.

Piękny chorwacki geopark zobaczycie w naszej galerii. Jeśli planujecie wyjazd do Chorwacji po sezonie, jesienne odwiedziny w tym miejscu to punkt obowiązkowy.

Polskie geoparki UNESCO też urzekają. Najwyższa pora je odwiedzić!

Geoparki. Chorwacka nowość na liście UNESCO i polskie geoparki z listy, które warto odwiedzić nie tylko jesienią

i

Autor: Gorofil - CC BY-SA 4.0 Piękny Nowy Zamek w Światowym Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa stoi po niemieckiej stronie. Łuk Mużakowa jest jednym z czterech geoparków transgranicznych.

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa

Polsko-niemiecki geopark po naszej stronie granicy znajduje się w województwie lubuskim. Na listę został wpisany w 2015 roku. Jego popularność wzrosła na moment, gdy w Polsce wybuchła moda na "polskie Malediwy" - wszystko za sprawą jego kolorowych jeziorek. Łącznie jest ich tutaj 350. Po polskiej stronie - ok. 100. Najsłynniejsze jest oczywiście to turkusowe, ale pięknie na czerwono mieni się też jezioro "Afryka". Jeziora możecie zwiedzić, podążając szlakiem „Dawna Kopalnia Babina”, a wieża widokowa zagwarantuje Wam dodatkowe wrażenia.

Na uwagę zasługuje też wspaniały zamek (Neues Schloss) znajdujący się po niemieckiej stronie. Malowniczo położony, otoczony zielenią stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek w sielankowej scenerii. Przepiękny, wkomponowany w formacje skalne półokrągły kamienny most odbija się tu w tafli wody, tworząc idealny okrąg. Wyjątkowa sceneria często wybierana jest na sesje ślubne przez pary młode.

Geopark Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)

i

Autor: materiały prasowe

Światowy Geopark UNESCO Geopark Świętokrzyski

Wpisany na listę w 2021 roku, Geopark Świętokrzyski znajduje się na terenach Gór Świętokrzyskich - warto go odwiedzić, będąc w Kielcach. Jeśli geologia nieszczególnie Was interesuje, być może ten opis ukaże, jak ważne jest to miejsce:

Znajdując się bowiem w strefie tzw. Transeuropejskiego Szwu Tektonicznego (TESZ), czyli obszaru granicznego między trzema platformami geologicznymi naszego kontynentu, stanowią jedyny jego obszar, gdzie na powierzchni są odsłonięte skały osadowe pochodzące ze wszystkich okresów historii Ziemi od kambru do czwartorzędu. - czytamy na stronie UNESCO Polska.

Jak więc widzicie, jest to obszar nie tylko piękny, ale i niesamowicie cenny dla pielęgnowania wiedzy o Ziemi. Jesienią jasne skały gór pięknie komponują się z drzewami sposobiącymi się do "snu zimowego".

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Prawda czy fałsz? Szczere gratulacje już za 15/20
Pytanie 1 z 20
Zacznijmy od czegoś łatwego. Czechy mają dostęp do morza...