Niezwykłe miejsce

Ta wieś to skarb ziemi lubuskiej. Prawdziwy raj ukryty na półwyspie [GALERIA]

2025-01-10 8:55

Na malowniczym półwyspie otoczonym wodami jeziora Paklicko Małe kryje się prawdziwa perełka województwa lubuskiego – wieś Wysoka. Jej urok, zarówno z perspektywy ziemi, jak i z lotu ptaka, sprawia, że trudno uwierzyć, iż to miejsce znajduje się w Polsce. Co sprawia, że Wysoka jest tak niezwykła?

Wysoka to miejsce, które łączy w sobie piękno natury, bogatą historię i niepowtarzalny klimat. Bajkowe położenie na półwyspie jeziora Paklicko Małe, doskonale zachowane zabytki oraz bliskość jednego z najciekawszych systemów fortyfikacyjnych w Europie sprawiają, że wieś ta jest miejscem wyjątkowym.

ESKA SHORT_REAKCJE_MILLENIALSI INFLU 2_ADDISON RAE

To, co wyróżnia Wysoką spośród innych miejscowości, to jej niezwykłe położenie. Wieś znajduje się na półwyspie głęboko wcinającym się w wody jeziora Paklicko Małe. Z góry wygląda jak bajkowa kraina otoczona wodą, z zielonymi łąkami i lasami, które tworzą naturalny amfiteatr wokół wioski. Dzięki swojej lokalizacji Wysoka stała się popularnym miejscem wypoczynku dla miłośników przyrody. Jezioro Paklicko Małe oferuje nie tylko spektakularne widoki, ale także doskonałe warunki do rekreacji, takich jak wędkowanie, kajakarstwo czy piesze wędrówki wzdłuż malowniczych brzegów.

Wysoka przyciąga pasjonatów historii

Obok walorów przyrodniczych Wysoka zachwyca także miłośników historii. Na północnym skraju wsi znajduje się jeden z najlepiej zachowanych odcinków Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – potężnego systemu bunkrów, podziemnych korytarzy i schronów zbudowanego przez Niemców w latach 30. XX wieku.

Zimą entuzjaści historii biorą udział w organizowanym tu „Rajdzie Karabanowa”, który pozwala zgłębić tajemnice Centralnego Odcinka MRU. Trasa prowadzi przez malownicze okolice, pełne ukrytych bunkrów i spektakularnych punktów widokowych.

Co ciekawe, podziemne korytarze bunkrów stały się schronieniem dla nietoperzy, tworząc jedno z największych zimowisk tych ssaków w Europie.

Barokowy kościół to gratka dla miłośników architektury

W centrum Wysokiej znajduje się kościół św. Barbary, wzniesiony w latach 1733–1738. Barokowa świątynia wyróżnia się prostotą konstrukcji szachulcowej i elegancją drewnianego wnętrza. Barokowe wyposażenie świątyni, zachowane w doskonałym stanie, przyciąga miłośników architektury.

Polska na ucho
Wampirka