PKP

i

Autor: Andrzej Zbraniecki/East News PKP - polska kolej będzie korzystała z działań sztucznej inteligencji

Polska

Sztuczna inteligencja w PKP. To wielki przełom w polskich kolejach

2024-11-19 19:16

Polskie Koleje Państwowe, z myślą o przyszłości i skutecznym zabezpieczeniu infrastruktury kolejowej, podjęły innowacyjny krok, podpisując umowę z IDEAS NCBR. Program oparty na sztucznej inteligencji, nazwany AI Shield, ma nie tylko wspomagać Służbę Ochrony Kolei, ale także rewolucjonizować podejście do bezpieczeństwa na polskich torach. To ogromny krok w kierunku nowoczesnych rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie kolei.

W dzisiejszym świecie postęp technologiczny staje się kluczowym elementem skutecznego funkcjonowania różnych sektorów, w tym także kolejnictwa. Polskie Koleje Państwowe postanowiły podążać z duchem czasu, wprowadzając sztuczną inteligencję jako integralną część swojej strategii. Umowa z IDEAS NCBR to znak, że polskie koleje nadążają za postępującymi zmianami w obszarze cyberbezpieczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Będzie połączenie kolejowe z Warszawy do Monachium. Jak długo będzie trwała podróż?

W drogę. Bartosz Kańtoch z kamerą Radia ESKA odkrywa moc atrakcji w Lublinie

Sztuczna inteligencja poprawi bezpieczeństwo w PKP i zredukuje opóźnienia

Podpisanie umowy z IDEAS NCBR i wdrożenie programu AI Shield to krok naprzód w modernizacji polskich kolei i wsparcia pracowników SOK. To oznacza, że tradycyjne metody zabezpieczania terenów kolejowych wymagające zwiększenia liczby patroli zostaną skutecznie zoptymalizowane, bez konieczności zwiększania zasobów ludzkich, bowiem AI Shield nie ma na celu zastępowania funkcjonariuszy, lecz skuteczne ich wspieranie.

Algorytmy, działając szybko i precyzyjnie, znajdą optymalne rozwiązania w wykorzystaniu zasobów ochrony. To szczególnie istotne w obszarach o dużym natężeniu ruchu, takich jak aglomeracja warszawska. Sztuczna inteligencja pozwoli szybko dostosować strategie zabezpieczania do konkretnej sytuacji, co nie jest niemożliwe w przypadku ludzkiej pracy.

Dzięki zoptymalizowaniu tras patrolowych Straż Ochrony Kolei będzie w stanie podejmować działania prewencyjne i jeszcze skuteczniej zapobiegać np. kradzieży trakcji, nie wymagając jednocześnie zwiększenia ilości patrolujących jednostek. W rezultacie wpłynie to poprawę ogólnego bezpieczeństwa oraz redukcję opóźnień.