Spis treści
- Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy we Francji
- Europejska stolica świątecznych jarmarków – Berlin
- Magiczny klimat Wiednia
- Baśniowa sceneria świąt w Pradze
- Magia Bożego Narodzenia w Budapeszcie
Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy we Francji
Od wieków czaruje miłośników świątecznych tradycji swoją gotycką architekturą, urokliwymi uliczkami i malowniczymi kanałami, które w śnieżnej aurze tworzą baśniową scenerię. Organizowany od 1570 r. na Place Kleber jarmark bożonarodzeniowy uważany jest za najstarszy we Francji i jeden z najstarszych w Europie. Każdego roku ustawiana jest tam gigantyczna choinka, a ponad 300 drewnianych straganów oferuje regionalne smakołyki, jak kugelhopf czy aromatyczne wina w nietypowych smakach (np. klementynka). Poza zakupami i degustacją, goście mogą korzystać z wielu atrakcji, w tym wielkiego lodowiska. Miłośników eko-zakupów ucieszy natomiast Off Market na Place Grim Meissen – targ promujący świadomą konsumpcję, recykling i produkty fair trade. Ten oferuje szeroki wybór oryginalnych, przyjaznych środowisku produktów, w tym naturalnych kosmetyków, odzieży wykonanej z materiałów z recyklingu, ekologicznych akcesoriów oraz lokalnych przysmaków wduchu zero waste. Bożonarodzeniowy jarmark w Strasburgu rozpocznie się 27 listopada i potrwa przez cały miesiąc.
Polecany artykuł:
Europejska stolica świątecznych jarmarków – Berlin
Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się bogatą tradycją jarmarków bożonarodzeniowych, a Berlin to prawdziwa mekka świątecznych atrakcji. Liczne targi, jak WeihnachtsZauber naGendarmenmarkt (w tym roku przeniesiony na Bebelplatz z powodu remontu), zapewniają koncerty kolęd, pokazy akrobatyczne i różnorodne występy artystyczne. Na Alexanderplatz i Placu Poczdamskim czekają tradycyjne niemieckie specjały, diabelskie młyny, lodowiska oraz stragany pełne rzemieślniczych wyrobów.Entuzjaści sztuki i designu powinni odwiedzić Rodeo – wyjątkowy targ zlokalizowany w postindustrialnym Kuhlhaus, gdzie można odkryć artystyczne perełki. W weekendy występy baletowej grupy Szilvii Wolff dodają wydarzeniu uroku, a na co dzień gości rozbawiają postacie z baśni, takie jak Lodowa Królowa czy Dziadek do Orzechów na szczudłach. Choć każdy z jarmarków ma swoją specyfikę, łączy je jedno – wszędzie można spróbować niemieckich przysmaków i napić się grzanego wina. Do Berlina warto wybrać się między 25 listopada a 31 grudnia.
Magiczny klimat Wiednia
W austriackiej stolicy bez wątpienia można poczuć prawdziwą magię świąt. Udekorowane stoiska rozstawiane są niemal na każdym placu Wiednia, a pierwsze z nich pojawiają się już w połowie listopada. Największy i najpopularniejszy jarmark, z ponad 100 stoiskami, co roku odbywa się przed Ratuszem. Oprócz typowych bożonarodzeniowych atrakcji, można tam również pojeździć na łyżwach – na przykład na dużych ślizgawkach, w tym na spektakularnej Vienna Ice World otoczonej romantycznymi iluminacjami, oraz na ścieżkach lodowych biegnących przez park. Specjalnie przygotowana brama ze świecami oraz Choinka Serc tworzą na Rathausplatzu niezapomnianą atmosferę. Nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych, takich jak przejażdżki na reniferach, które były częścią programu w poprzednich latach. To ponadto idealna okazja, aby znaleźć wyjątkowe prezenty świąteczne dla bliskich. Jarmarki zachęcają również do spróbowania wiedeńskichprzysmaków – jabłek w karmelu lub tradycyjnego apfelstrudla. Warto skosztować też rozgrzewających napojów, jak słynny poncz czy grzane wino. Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbywa się w terminie od 15 listopada do 26 grudnia
Baśniowa sceneria świąt w Pradze
Wielu uważa je za najpiękniejsze w całej Europie. Jarmarki bożonarodzeniowe w czeskiej Pradze zachwycają nie tylko bogactwem oferowanych produktów, ale także niezwykłym klimatem, jaki zimą towarzyszy Staremu Miastu – szczególnie po zmroku. Największy, a zarazem najchętniej odwiedzany jarmark odbywa się co roku na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí), gdzie centralnym punktem jest imponująca, ponad 20-metrowa choinka, pięknie udekorowana i stanowiąca jedną z głównych atrakcji. Na malowniczych ulicach, otoczonych barokowymi fasadami ozdobionymi świątecznymi dekoracjami, można napić się aromatycznego grzanego wina czy gorącego miodu pitnego oraz skosztować tradycyjnych specjałów, takich jak cynamonowe trdelniki. W tle słychać świąteczne kolędy i śpiewy chóru, a atmosferę dodatkowo wzbogaca bogaty program artystyczny. Stoiska wypełnione są ozdobami i ręcznie robioną biżuterią. Z atrakcji praskiego jarmarku można korzystać od 30 listopada do 6 stycznia.
Magia Bożego Narodzenia w Budapeszcie
Chcąc zasmakować węgierskiej magii świąt, warto udać się do Budapesztu. Tu należyskierować się na plac Vörösmarty, gdzie odbywa się najsłynniejszy w mieście jarmarkbożonarodzeniowy. Kolorowe stragany oferują szeroką gamę produktów – od pięknych ozdób ibiżuterii, przez wyroby rzemieślnicze, aż po dzwoneczki i różnorodne gadżety do domu.Zasmakować można tu lokalnego grzanego wina, a także skosztować wyśmienitych kiełbasek iinnych miejscowych specjałów. Niezapomnianym widokiem jest fasada słynnej cukierniGerbeaud, która na czas tego wydarzenia zamienia się w ogromny kalendarz adwentowy –każdego dnia otwiera się nowe okienko z magiczną niespodzianką.Równie wyjątkowe są specjalne pokazy laserowe, wyświetlane co wieczór na fasadziemonumentalnej bazyliki św. Stefana. Dodatkową atrakcją jest tutaj lodowisko o powierzchni200 m², z wielką choinką pośrodku, zapewniające jeszcze więcej zimowej magii.Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie potrwa od 15 listopada do końca grudnia