O wyjątkowości "Lalki" Bolesława Prusa można by pisać bez końca. Kultowa powieść oprócz wciągającej fabuły i ponadczasowej problematyki ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut - jednym z jej wiodących bohaterów jest miasto. Prus opisywał ówczesną stolicę z taką dokładnością i pietyzmem, że czytelnik może niemal zobaczyć sceny rozgrywające się na brukowanych ulicach Starego Miasta, usłyszeć tętent końskich kopyt na Służewcu, poczuć zapach rozkwitających krzewów i drzew w Parku Ujazdowskim i w Łazienkach Królewskich.
Wielu zagorzałych czytelników chętnie przemierza ścieżki, które pokonywali bohaterowie "Lalki". Jeżeli zaliczasz się do tej grupy, koniecznie wybierz się na spacer do miejsc, które były tłem dla najważniejszych wydarzeń w tej książce.
Teatr Wielki-Opera Narodowa
Każdy, kto przeczytał "Lalkę" Bolesława Prusa, z pewnością pamięta, że to właśnie w gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej wszystko się zaczęło. W pewien wieczór Wokulski za namową swego przyjaciela i współpracownika, Ignacego Rzeckiego, udał się do teatru na spektakl „Violetta”. To właśnie tu po raz pierwszy ujrzał siedzącą w teatralnej loży Izabelę Łęcką i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia.
Łazienki Królewskie
Ten malowniczy park od wieków jest prawdziwą wizytówką Warszawy, zatem nie mogło go zabraknąć na kartach powieści Prusa. W Łazienkach czasów Wokulskiego jeżdżono dorożkami, uprawiano jazdę konną, po stawie pływały łódki, a zimą jego zamarznięta tafla służyła warszawiakom za lodowisko. To tu główny bohater zmagał się ze swoimi sercowymi rozterkami, a nieraz też obserwował z daleka swoją ukochaną, spacerującą wzdłuż parkowych alejek. Łazienki kojarzą się ze spokojem i wytchnieniem, ale Prus uczynił z nich metaforę miłosnego szaleństwa Wokulskiego.
Park Ujazdowski
XIX-wieczny Park Ujazdowski był miejscem zabaw i festynów ludowych. Alejkami jeździły bryczki, w powietrzu unosił się zapach ulicznych przysmaków, a spacery umilały warszawiakom dźwięki katarynki. Dokładny opis parku, jaki możemy znaleźć na kartach powieści Prusa, rozbudza wyobraźnię, ale też sprawia, że bez trudu możemy wyobrazić sceny rozgrywające się tu pond 150 lat temu.
Krakowskie Przedmieście
W powieści Prusa Krakowskie Przedmieście było osią rozgrywających się wydarzeń. Tu mieścił się sklep prowadzony przez Wokulskiego i Rzeckiego, tu także, pod numerem 4 mieszkał główny bohater. Co ciekawe, kamienica Wokulskiego zyskała tabliczkę upamiętniającą życie i działalność fikcyjnego bohatera.
Kościół Kapucynów
Obowiązkowym punktem spaceru śladami bohaterów "Lalki" jest znajdujący się nieopodal Krakowskiego Przedmieścia Kościół Braci Mniejszych Kapucynów. To tu przed licytacją kamienicy Łęckich udali się jej uczestnicy - Tomasz Łęcki i baronowa Krzeszowska. Oboje modlili się wówczas za jej pomyślny przebieg.
Tor Wyścigów Konnych Na Polu Mokotowskim
Wyścigi konne były częstą i lubianą rozrywką wśród warszawskich elit. Lubili je także bohaterowie "Lalki". Nie tylko oglądali toczące się na torze rozgrywki, ale także obstawiali ich wyniki. W ten sposób Tomasz Łęcki stracił swój majątek. W XIX w. wyścigi miały miejsce na Polu Mokotowskim. Tam, gdzie wówczas gromadził się tłum złakniony sportowych emocji, mieści się dziś Dom Studencki Riviera. Jaki związek z wyścigami mieli bohaterowie "Lalki"? Izabela Łęcka lubiła oglądać je z trybun, a Wokulski często wystawiał na wyścigach swoją klacz. Po 1938 r. tor wyścigowy został przeniesiony na Służew, gdzie znajduje się do dziś.