SZTUKA W WARSZAWIE

Rzeźba kocha plener. Oto miejsca w Warszawie i okolicach, gdzie znajdziesz rzeźby i instalacje znanych artystów

Jeżeli wydawało wam się, że jedynymi miejscami dla sztuki są galerie i muzea, najwyższy czas rozejrzeć się wokół siebie. Dzieła sztuki to nieodłączny element miejskich krajobrazów - Warszawa jest tego doskonałym przykładem. Plenerowe galerie rzeźb znajdziemy na terenie parków, skwerów, a także na ulicach. Wybierzcie się tam i zobaczcie je z bliska - naprawdę warto!

Rzeźby balansujące nad miastem. Nietypowa wystawa w Bydgoszczy

Magdalena Abakanowicz w Multimedialnym Parku Fontann

O atrakcjach Multimedialnego Parku Fontann pisałam już tutaj, ale twórczość Magdaleny Abakanowicz jest tak wyjątkowa, że trzeba wspominać o niej jak najczęściej. Choć artystka zdobyła światową sławę, to miejscem, gdzie żyła i tworzyła, zawsze była Warszawa. Cztery wielkie rzeźby Abakanowicz stoją dumnie na Podzamczu, tuż przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP i są niezwykle efektowną ozdobą tego miejsca.

Rzeźby Zbigniewa Maleszewskiego na Starym Mieście

Zbigniew Maleszewski to kolejny artysta nierozerwalnie związany ze stolicą. Twórca żył i tworzył na warszawskiej starówce. Droga do jego mieszkania i pracowni prowadzi słynnymi, kamiennymi schodkami. Niestety, artysty nie ma już wśród nas, ale wnętrza, w których pracował, wciąż można zwiedzać. To jednak nie wszystko - schodząc jeszcze niżej, ujrzymy stałą galerię plenerową, którą tworzą rzeźby Maleszewskiego. Warto zatrzymać się tam podczas spaceru po starówce.

Park Rzeźby na Bródnie 

A może piknik w otoczeniu rzeźb? Jeżeli marzy wam się taka atrakcja do Parku Bródnowskiego. Zielony teren wypełniony jest pracami znanych, współczesnych twórców. Ekspozycja plenerowa powstała w 2009 r. z inicjatywy artysty Pawła Althamera, Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Znajdziemy tam rzeźby takich twórczyń i twórców, jak np.: Monika Sosnowska, Katarzyna Przezwańska, Roman Stańczak, Honorata Martin, Rirkrit Tiravanija oraz wspomniany wyżej Paweł Althamer.

Park Rzeźby w Królikarni

W otoczeniu budynku Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego znajduje się piękny, malowniczy park pełen rzeźb. Ekspozycja plenerowa stanowi doskonałe uzupełnienie zbiorów znajdujących się wewnątrz zabytkowego pałacyku. Wśród licznych dzieł znajdziemy prace takich artystów, jak np.: Xawery Dunikowski, Magdalena Więcek-Wnuk, Stanisław Kazimierz Ostrowski, Olgierd Truszyński, Maurycy Gomulicki czy Edouard-Leon Perrault.

Park Rzeźby w Orońsku

Zaledwie 1,5 godziny drogi z Warszawy znajduje się wieś Orońsko, gdzie od lat działa Centrum Rzeźby Polskiej z pięknym, imponujących rozmiarów parkiem. Oczywiście, nie mogło w nim zabraknąć sztuki. Na terenie parku znajdziemy rzeźby oraz instalacje takich artystów, jak np.: Magdalena Abakanowicz, Jarosław Kozakiewicz, Kamila Szejnoch, Tony Cragg, Ryan Gander i wielu innych. Spacer po parkowych ścieżkach to wspaniała zabawa w odrywanie kolejnych dzieł - niektóre z nich tworzą funkcjonalną infrastrukturę parku. Można po ich chodzić, siedzieć, leżeć, dotykać i wchodzić z nimi w interakcje.

Rzeźby Józefa Wilkonia w Radziejowicach

To kolejny pomysł na ciekawą, inspirującą wycieczkę za miasto. Tym razem kierunkiem artystycznej eskapady są Radziejowice. Niewielka wieś, poza pięknymi widokami, ma do zaoferowania dwa miejsca, które przypadną do gustu miłośnikom  sztuki. Pierwszym jest Pałac w Radziejowicach, a drugim - dwie drewniane instalacje Józefa Wilkonia: „Arka” i „Brama Teatru Narodowego”. Przestrzeń, na której znajdują się prace tego artysty, to dawny teren folwarku, należący obecnie do Domu Pracy Twórczej. Oba dzieła plenerowe możecie podziwiać za darmo.