Paszport, Podróże, Lotnisko, Walizka

i

Autor: pixabay Polskie biura podróży notują świetne wyniki za 2023 rok. Polacy jeszcze nigdy tyle nie podróżowali

Podsumowanie 2023 roku

Rok 2023 najlepszy w historii dla biur podróży. Te miejsca najchętniej odwiedzali Polacy

2023-11-30 12:19

Rok 2023 okazał się triumfem dla branży turystycznej, a biura podróży świętują rekordowe wyniki. To nie tylko zasługa doskonale zgranej oferty i profesjonalnej kadry, ale także wielu czynników, które składają się na ten wyjątkowy sukces.

Sektor turystyczny przeżywa obecnie złoty okres, a Itaka jest doskonałym przykładem spektakularnego sukcesu, a wszystko dzięki sprawnemu zarządzaniu, elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych oraz doskonałej ofercie podróżniczej. Rok 2023 zapisze się w historii jako czas, kiedy Polacy odkryli nowe horyzonty, a biura podróży odnotowały niebywały wzrost popularności. Sprawdźmy zatem co wpłynęła, na tak świetne wyniki i jakie kierunki podróży najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Albania idealna na tanie wczasy. Czym przyciąga turystów?

Eska Summer City Olsztyn! Starówka i Jarmark Jakubowy

Klienci zaakceptowali nowe ceny, choć były wyższe niż w poprzednich latach

Rozmach podróży w roku 2023 można tłumaczyć między innymi długo oczekiwaną możliwością nadrobienia zaległości z poprzednich lat. Pandemia koronawirusa zatrzymała wielu z nas w domach, a teraz głodni wyjazdów, pragniemy odkrywać świat z nowym zapałem.

Jednak według Piotra Henicza, wiceprezesa biura podróży Itaka, kluczowymi elementami decydującymi o fenomenalnych wynikach są idealne zgranie popytu z podażą, zaangażowanie profesjonalnej kadry, nowoczesne narzędzia internetowe, stabilne ceny ropy naftowej oraz korzystna pozycja złotego względem dolara i euro. To połączenie czynników sprawiło, że Itaka zanotowała imponujący wzrost o 33 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Najistotniejszym było idealne zgranie się popytu z podażą. Co to znaczy? Podaż to wszystko to, za co odpowiadamy jako touroperator bezpośrednio, czyli nasze przygotowanie do sezonu. Mam tu na myśli zarówno zakontraktowane hotele i wyczarterowane samoloty, jak i profesjonalną kadrę i nowoczesne narzędzia internetowe - powiedział przedstawiciel Itaki - Z drugiej strony – popyt, czyli oczekiwania klientów. Moim zdaniem ciągle odgrywało rolę zmęczenie pandemią i chęć odbicia sobie tamtych ciężkich czasów - dodał - Na to nałożyły się korzystne czynniki zewnętrzne, na które nie mieliśmy jako organizatorzy wpływu – mam na myśli bardzo dobre, stabilne przez większą część roku, ceny ropy naftowej na rynku światowym, co przełożyło się na korzystne ceny paliwa lotniczego, oraz stosunkowo dobrą pozycję złotego wobec dolara i euro. Dzięki temu średnia cena sprzedanej wycieczki wzrosła tylko o osiem procent, chociaż obawialiśmy się, że skoczy dużo więcej. Klienci zaakceptowali nowe ceny i to właśnie dało tę równowagę popytu z podażą - czytamy w wywiadzie z Piotrem Heniczem dla serwisu "Turystyka.rp.pl".

Wiceprezes Itaki dodał również, że jest przekonany, iż inne biura podróży również odnotują rekordowe wyniki. W przypadku Itaki, biuro podróży obsłużyło o milion klientów więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, co daje wzrost o 33 procent! Piotr Henicz jest przekonany, że 2024 roku firma odnotuje jeszcze większą sprzedaż i lepsze wyniki.

Gdzie Polacy podróżowali najczęściej w 2023 roku?

Najpopularniejszymi kierunkami podróży dla Polaków okazały się Turcja, Grecja, Hiszpania, Albania i Egipt. W przypadku bardziej odległych destynacji, Polacy wybierali się m.in. do Omanu, na Madagaskar, do Sri Lanki, na Wyspy Zielonego Przylądka oraz na Zanzibar. Szczególnie imponujący był wzrost zainteresowania Zanzibarem, na który latało nawet 5 samolotów tygodniowo.