Zagraniczne gwiazdy, które odwiedziły polskie zabytki

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER // Brazil Photo Press / SplashNews.com/East News // GEOFF ROBINS/AFP/East News // CHRIS DELMAS/AFP/East News

Turystyka

Polskie zabytki, które przyciągnęły uwagę zagranicznych gwiazd. Co zachwyciło Jima Carreya, Davida Lyncha i inne sławy?

Polska ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym i niejednokrotnie nasze zabytki przyciągały uwagę zagranicznych gwiazd. Przez Stare Miasto w Warszawie, czy Wieliczkę, po miejsca ważne dla polskiej kultury. Oto kilka przykładów miejsc w Polsce, do których w przeszłości zawitały takie sławy jak Jim Carrey, Angelina Jolie, czy Woody Allen.

Spis treści

  1. Angelina Jolie w Muzeum Auschwitz-Birkenau
  2. Woody Allen na Starym Mieście w Warszawie
  3. Richard Gere w polskim parlamencie
  4. David Lynch zakochany w industrialnej Łodzi
  5. Jim Carrey zachwyconą Wieliczką

Polska to kraj o niezwykle bogatej historii i zapierających dech w piersiach zabytkach, które od wieków przyciągają uwagę turystów z całego świata. Coraz częściej, światowe gwiazdy muzyki, czy filmu, przybywające do kraju nad Wisłą, odkrywają piękno naszych zabytków i urokliwych zakątków Polski.

Eska Daje Szkołę - Igrzyska Starożytne

Angelina Jolie w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Angelina Jolie jest nie tylko jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek na świecie, ale także aktywistką na rzecz praw człowieka i ambasadorką dobrej woli UNHCR. W 2011 roku Angelina Jolie odwiedziła Polskę w ramach swojej działalności charytatywnej i humanitarnej. W trakcie tej wizyty, aktorka odwiedziła Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jolie znana jest z zaangażowania w kwestie związane z prawami człowieka, dlatego jej wizyta w obozie koncentracyjnym miała symboliczne znaczenie. 

Woody Allen na Starym Mieście w Warszawie

W grudniu 2008 roku Warszawę odwiedził Woody Allen, legendarny reżyser i utalentowany muzyk jazzowy. Było to jego pierwsze spotkanie z Polską, a do stolicy przyjechał z żoną Soon-Yi Previn i adoptowaną córką Bechet Dumaine. Allen wybrał się na długi spacer po Warszawie, zwiedził m. in. Stare Miasto. Podczas wizyty zjadł polskie specjały w eleganckiej restauracji „U kucharzy” Adama Gesslera.

Wieczorem Allen wystąpił w Sali Kongresowej z koncertem swojego zespołu, Woody Allen’s New Orleans Band. Wydarzenie przyciągnęło wielu fanów, a bilety sprzedano w błyskawicznym tempie. Koncert był jednym z pięciu, jakie zagrał w Europie. Allen z pasją grał na klarnecie, a publiczność nagrodziła go gromkimi brawami i ponadpółgodzinnym bisem.

Richard Gere w polskim parlamencie

Sejm, będący siedzibą polskiego parlamentu, to nie tylko ważny ośrodek władzy, ale także obiekt o bogatej historii i interesującej architekturze. Zbudowany w stylu klasycystycznym, wyróżnia się monumentalną fasadą i pięknym wnętrzem, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla turystów.

W 2019 roku Richard Gere odwiedził polski Sejm, gdzie z zainteresowaniem przemierzał sejmowe korytarze, a także uczestniczył w spotkaniu z posłami, którzy planowali w nowej kadencji zainicjować Parlamentarny Zespół na rzecz Tybetu. Nie od dziś wiadomo, że Richard Gere jest buddystą, uczniem Dalajlamy. W rozmowie z dziennikarzami aktor przyznał, że była to jego pierwsza wizyta w Polsce. Dzień przed wizytą w parlamencie, odbierał nagrodę na Festiwalu Filmowym Camerimage w Toruniu.

David Lynch zakochany w industrialnej Łodzi

David Lynch, uznany reżyser i artysta, wielokrotnie odwiedzał Polskę, a szczególnie Łódź, znaną ze swojej bogatej historii przemysłowej. W 2000 roku, podczas swojego pobytu, Lynch stworzył cykl fotografii „Poland Nudes and Factories”, który miał trafić do albumu „Łódź: kobiety i fabryki”. Jego prace uchwyciły odrestaurowane osiedle Fuzja, będące niegdyś imperium Karola Scheiblera i późniejszych Łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Uniontex.

Lynch podczas wizyty w Łodzi, poznał historię łódzkiej Szkoły Filmowej i Wytwórni Filmów Fabularnych. Rozważał nawet stworzenie nowoczesnego centrum sztuki. Skierował nawet list do premiera Donalda Tuska, w którym apelował o interwencję w sprawie zabytkowej elektrowni EC1 w Łodzi. Ostatecznie miasto nie wyraziło zainteresowania tym projektem.

Jim Carrey zachwyconą Wieliczką

W 2015 roku Jim Carrey zawitał do Krakowa, kręcąc film „Prawdziwe zbrodnie”, który później zebrał dość chłodne recenzje. W trakcie przerwy między zdjęciami postanowił wybrać się do słynnej Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania całkowicie zachwycił się tym magicznym miejscem. Aktor z pasją odkrywał podziemne korytarze i komnaty, które zrobiły na nim ogromne wrażenie - Chciałbym tutaj zamieszkać - mówił zauroczony.

Listen on Spreaker.