Warszawa: Frida Kahlo, ukraiński folklor, polscy surrealiści
W przestrzeni ART BOX EXPERIENCE (zlokalizowanej w Fabryce Norblina) można obecnie podziwiać wyjątkową, multisensoryczną wystawę poświęconą Fridzie Kahlo. Immersyjna ekspozycja prezentuje najważniejsze fakty z życia meksykańskiej artystki oraz jej najciekawsze prace. Nastaw się na coś więcej, niż zwiedzanie – ta wystawa to immersyjna podróż do świata meksykańskiej kultury i tradycji. Wystawa potrwa do
5 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej rusza długo wyczekiwana wystawa Marii Prymaczenko „Tygrys w ogrodzie”. Nieżyjąca już artystka uważana jest za jedną z najważniejszych przedstawicielek ukraińskiej sztuki ludowej. Na imponującą ekspozycję składa się aż 89 prac z późnego okresu twórczości Prymaczenko. Będzie to zarazem ostatnia wystawa w obecnej siedzibie MSN.
Na wystawę „Surrealizm. Inne mity” w Muzeum Narodowym trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale warto już teraz zapisać sobie to wydarzenie w kalendarzu. Tym razem kuratorzy MN zabierają nas w podróż do świata snów, odrealnionych wizji i absurdalnych wyobrażeń, jakie uwieczniali na swoich płótnach polscy przedstawiciele tego gatunku. Jeżeli z surrealizmem kojarzy ci się tylko Salvador Dali, czas na porządną muzealną lekcję rodzimej sztuki. Wystawa startuje 10 maja br.
Wrocław: Banksy
We Wrocławiu trwa właśnie wielkie święto miłośników street artu. W budynku Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych ruszyła wielka, przekrojowa wystawa Banksy’ego. Artysta – aktywista i bez wątpienia najbardziej enigmatyczna postać współczesnej sztuki od lat intryguje, prowokuje i zachwyca swoją twórczością cały świat. Banksy nigdy nie upublicznił swojego wizerunku, co rodzi wiele spekulacji na temat jego tożsamości. Jedno jest pewne – to twórca, który jak żaden inny, umie trafnie skomentować otaczającą nas rzeczywistość. Na wrocławską ekspozycję składają się kopie jego najsłynniejszych dzieł (oryginały zostały zniszczone lub sprzedane). Wystawa potrwa do 11 sierpnia br.
Kraków: Wyspiański i sztuka Gruzji
Jeżeli planujesz wiosenny wypad do Krakowa, nie zapomnij zajrzeć na Wawel. Od jutra w zamkowych wnętrzach będzie można podziwiać jubileuszową wystawę młodopolskiego artysty, poświęconą motywom wawelskim. Ekspozycja potrwa do 21 lipca.
A dla tych, którzy chcą eksplorować inne kultury w sztuce, Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”. To pierwsza w Europie tak obszerna i przekrojowa prezentacja sztuki gruzińskiej, na której nie zabraknie też polskich twórców związanych z tym krajem. Artystyczne oblicze Gruzji poznamy dopiero 15 kwietnia, ale nie mamy już wątpliwości, że jest na co czekać.