Plaża to miejsce publiczne, ale także dom dla wielu zwierząt. Nawet podczas beztroskich wakacji warto myśleć o komforcie innych. Poznaj plażowy savoir-vivre i naucz się odpoczywać z szacunkiem dla otoczenia.
Plaża to nie dyskoteka
Wiele osób czuje się na plaży wyjątkowo swobodnie - do tego stopnia, że czasem zapominają o komforcie i spokoju otoczenia. Najczęstszym błędem jest słuchanie muzyki z głośników. Nawet, jeżeli uważasz, że masz dobry gust muzyczny, twojego zdania nie muszą podzielać inni wczasowicze. Plaża jest miejscem publicznym, co oznacza, że powinniśmy uwzględniać także komfort innych. Problem jeszcze bardziej nasila się, gdy każdy z plażowiczów puszcza swoje ulubione kawałki jednocześnie.
Nikt nie zabrania ci odpoczywać w towarzystwie muzyki - pod warunkiem, że słuchasz jej dla siebie. Zabierz na plażę słuchawki i ciesz się ulubionymi dźwiękami, nie przeszkadzając wypoczywającym obok sąsiadom.
Pamiętaj o mieszkańcach nadmorskich terenów
Muzyka, krzyki czy ryk motorówki to zachowanie, które zakłóca także komfort zwierząt zamieszkujących te tereny. Foki, ptaki i inni przedstawiciele nadmorskiej fauny kochają spokój, a uciążliwy hałas może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Pamiętaj, że to ty jesteś gościem nadmorskich zwierząt, więc nie zachowuj się na plaży jak uciążliwy intruz.
Głośne dźwięki to nie jedyny problem, z jakim zmagają się zwierzaki w sezonie wakacyjnym. Wielu wczasowiczów zapomina, że mieszkańcy nadmorskich terenów nie są zbyt towarzyscy i wolą przebywać we własnym gronie. Jeżeli zobaczysz nad morzem foki, mewy, albatrosy czy łabędzie, podziwiaj je z daleka, nie podchodź, nie próbuj głaskać i nie strasz zwierząt. Odradzamy też dokarmianie. Nadmorscy lokatorzy potrafią o siebie zadbać, a poczęstunek w formie ciastek, chipsów czy pieczywa może poważnie zaszkodzić ich zdrowiu.
Pozostaw po sobie porządek
Wydmy, plaża i morze to nie miejsca na śmieci. Sprzątaj po sobie, nie wrzucaj opakowań po jedzeniu do wody, ani nie zostawiaj ich na piasku. Śmiecąc, narażasz na niebezpieczeństwo tutejsze zwierzęta, które mogą nieświadomie połknąć leżący na ziemi plastik.
Dbaj o nadmorską przyrodę
Podczas wypoczynku na plaży warto pamiętać, że nadmorski ekosystem to także tutejsza roślinność. Szczególną ochroną objęte są nadmorskie wydmy, dlatego nie ignoruj tabliczek z informacją, że nie należy na nie wchodzić. Skąd ten zakaz?
Wydmy to bardzo delikatny teren, który łatwo zadeptać i zniszczyć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że trwałość widm ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkających nieopodal ludzi. Wydmy są bowiem bardzo ważnym elementem ochrony przeciwsztormowej. Niestety, większość turystów nie zdaje sobie z tego sprawy i traktuje wydmy jako miejsce użytkowe. Dla jednych to idealna przebieralnia, inni załatwiają tam potrzeby fizjologiczne, a jeszcze inni na terenie wydm zbierają chrust do rozpalania ogniska (co nawiasem mówią, też nie służy nadmorskiej przyrodzie).