Vincent van Gogh to bez wątpienia jeden z najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej. Jeszcze do niedawna prace tego malarza można było oglądać głównie w Amsterdamie, w muzeum poświęconym jego twórczości. Nie mieliśmy ich też w żadnej z rodzimych kolekcji – aż do teraz. Okazuje się bowiem, że obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” należący do zbiorów Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest dziełem holenderskiego postimpresjonisty. Instytucja przeprowadziła ekspertyzę tego dzieła wspólnie z laboratorium Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksperci nie mają wątpliwości – obraz namalował Vincent van Gogh.
„Wiejskie chaty pośród drzew”. Burzliwe dzieje obrazu
Dzieło powstało w holenderskim Nuenen, niedaleko miejscowości Eindhoven. Vincent van Gogh namalował je w 1883 r., czyli w późnych latach swojej twórczości. Co ciekawe, jest o 5 lat starsze, niż dwa najsłynniejsze płótna van Gogha – „Słoneczniki” i „Pokój w Arles".
Obraz wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu i właścicieli. W latach 80., po dekadach tułania się po Europie, „Wiejskie chaty…” wreszcie trafiły do Polski i aktualnie znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa zgromadzona przez rodzinę Porczyńskich.
Pierwsze dzieło van Gogha w Polsce
Przez ponad 40 lat pracownicy tej instytucji nie zdawali sobie sprawy, z jakim dziełem mają do czynienia. Dopiero teraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z laboratorium krakowskiego Muzeum Narodowego postanowiło sprawdzić autentyczność płótna. Ekspertyza nie pozostawia żadnych wątpliwości – „Wiejskie chaty pośród drzew” to obraz Vincenta van Gogha. To wielkie święto w świecie polskiej sztuki i zarazem cenny skarb wśród licznych dzieł wielkich artystów, które mamy w swoich zbiorach.
Wystawę "Van Gogh. Historie jednego obrazu", na której prezentowany jest pejzaż "Wiejskie chaty pośród drzew", można oglądać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego do 8 grudnia br. Nie przegapcie takiej okazji!