Spis treści
Pałac Wojanów - historia rezydencji
W 1667 roku, w wyniku odbudowy podobnego budynku spalonego przez Szwedów, powstaje pałac w Wojanowie. Właścicielem majątku był wtedy Christoph von Zedlitz. Następni właściciele, a było ich wielu, przeprowadzali mniej lub bardziej znaczące przebudowy i remonty. Karl Albrecht Ike w 1833 zakończył modernizację pałacu i prace nad nowym parkiem krajobrazowym. To jemu obiekt zawdzięcza neogotycki wygląd.
W 1839 roku król Prus z dynastii Hohenzollernów, Fryderyk Wilhelm III, kupił swojej córce, Luizie Niderlandzkiej, majątek w Wojanowie. Przeprowadzono dalsze przebudowy. Za pieniędzmi i statusem nowej właścicielki przyszły znane nazwiska - autorem projektu nowej odsłony parku był Peter Joseph Lenne, który nadzorował ogrody przy tak słynnych pałacach, jak Schönbrunn w Wiedniu czy Sanssouci w Poczdamie. Ostatnia należąca do królewskiego rodu spadkobierczyni pałacu, Maria zu Wied, sprzedała go w 1908 roku.
Pałac wciąż zmieniał prominentnych właścicieli, dopóki nie wybuchła II Wojna Światowa, kiedy to działał tu obóz pracy. Po wojnie, w PRL-u, jak wiele kompleksów pałacowych na zachodzie Polski, obiekt wraz z zabudowaniami folwarcznymi upaństwowiono i przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne - PGR.
Obecnie Pałac Wojanów ma prywatnego właściciela. Działa tu centrum hotelowo-konferencyjne.
Zwiedzanie Pałacu w Wojanowie
Jako że obiekt w całości jest działającym bez przerwy hotelem, nie jest udostępniany do zwiedzania wewnątrz. Grupy zorganizowane mogą zwiedzić dziedziniec hotelu dookoła fontanny. Taki zamiar należy zgłosić odpowiednio wcześnie, wiąże się on również z opłatą za parking. Regulamin zwiedzania dla grup znajdziecie na stronie internetowej pałacu.
Pałac Wojanów - jak dojechać? Mapa
Pałac w Wojanowie znajduje się ok. 10 kilometrów od Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku - prawie pod sam pałac dojedziecie z miasta ul. Łomnicką. Za ruinami kościoła skręćcie w lewo. Gdy przejedziecie przez most na rzece Bóbr, po prawej stronie zobaczycie Pałac Wojanów.