WARSZAWA

Pałac Krasińskich otwarty dla zwiedzających. Dlaczego warto zobaczyć jego wnętrza?

Pod koniec maja do długiej listy stołecznych aktywności dołączyła kolejna atrakcja. Mowa o Pałacu Krasińskich, który po raz pierwszy w historii można zwiedzać. Barokowy budynek ma długą i fascynującą historię, a jego wnętrza kryją wiele dzieł sztuki oraz ciekawych artefaktów. Dlaczego warto poznać bliże zabytkowy gmach Pałacu Krasińskich?

Pałac Krasińskich otwarty dla wszystkich. Skarby w centrum Warszawy

Barokowy Pałac Rzeczpospolitej, zwany też Pałacem Krasińskich, to nieodłączny element warszawskiego krajobrazu. Barokowy gmach znajdujący się przy placu Krasińskich 3/5 przykuwa wzrok i budzi zachwyt przechodniów, jednak do niedawna mogliśmy podziwiać go jedynie z zewnątrz. Od 21 maja ta sytuacja uległa zmianie - pałac stał się instytucją otwartą dla każdego. Po gruntownej modernizacji można podziwiać jego piękne wnętrza, a także wystawę stałą, na którą składają się bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. Dlaczego warto przekroczyć próg Pałacu Krasińskich?

Zachwycająca architektura

Pałac Rzeczpospolitej to jeden z najpiękniejszych obiektów w Polsce. Gmach został wzniesiony w XVII w. dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Jego właściciel miał względem swojej warszawskiej inwestycji duże ambicje. Chciał, żeby pałac pod względem kunsztu i piękna pokonał budowany w tym samym czasie pałac dla króla Jana Sobieskiego w Wilanowie. Rezydencja miała być także potwierdzeniem statusu rodu Krasińskich. Trudno zaprzeczyć, że odniósł na tym polu pełen sukces - pałac jest prawdziwą ozdobą stolicy.

Od 1765 r. ma status budynku rządowego i pełni najważniejsze funkcje państwowe. Burzliwa historia nie zatarła jego majestatu. Po trwającej dziesięć lat rewitalizacji doczekaliśmy się wielkiego otwarcia i teraz możemy podziwiać jego piękno przemierzając wspaniałe pomieszczenia i korytarze.

Pałac skarbów

Zdecydowanie jest co oglądać, bo Pałac Krasińskich to nie tylko wspaniała architektura. W jego wnętrzu zgromadzone są bezcenne dzieła mistrzów polskiego i światowego piśmiennictwa, jak np. rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada, Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański czy Rocznik świętokrzyski dawny. Te i wiele innych zabytkowych skarbów literatury wchodzą w skład wystawy stałej, którą można oglądać sześć dni w tygodniu. Wstęp jest darmowy.

Biblioteka Narodowa, która pełni zwierzchnictwo nad budynkiem i jego zbiorami, zapowiada także ciekawe wystawy czasowe. Jeszcze w tym miesiącu ruszy wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi, a na jesieni będziemy mogli podziwiać ekspozycję upamiętniającą życie i twórczość Zbigniewa Herberta.