Muzeum w Lewkowie

i

Autor: Muzeum w Lewkowie

WEEKEND ZE SZTUKĄ I NATURĄ

Pałac jak z bajki, a w nim prężnie działające centrum kultury i sztuki. Zaglądamy do wnętrz i ogrodu Muzeum w Lewkowie

2024-12-02 12:23

Lewków zachwyca bogatym dziedzictwem kulturowym i niezwykłym, bajkowym klimatem. Sercem tej miejscowości jest urokliwy, klasycystyczny pałac – dawniej siedziba rodowa Lipskich, dziś instytucja muzealna. Po czteroletniej modernizacji gmach zmienił się w lokalne centrum kulturalne, gdzie przez cały rok odbywają się liczne wystawy, warsztaty i koncerty. To zdecydowanie jedno z najciekawszych punktów na kulturalnej mapie Wielkopolski.

Muzeum w Lewkowie

Po trwających cztery lata pracach modernizacyjnych pałac w Lewkowie śmiało można nazwać jedną z najciekawszych i najbardziej obiecujących instytucji kulturalnych. Świadczy o tym bogaty program wydarzeń, a także imponująca frekwencja. Odwiedzających przyciąga malowniczy wygląd rezydencji i otaczającego ją ogrodu oraz liczne wydarzenia i projekty artystyczne, adresowane do osób w każdym przedziale wiekowym.

Do niewątpliwych sukcesów tej instytucji trzeba zaliczyć otwartą w 2022 r. wystawę prac Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Ekspozycja była pięknym hołdem dla poetki w 100-lecie jej urodzin i przyciągnęła kilka tysięcy gości.

Muzeum w Lewkowie

i

Autor: Muzeum w Lewkowie

W programie muzeum znajdziemy także liczne warsztaty – nie tylko artystyczne.

– Sercem pałacu jest odtworzona kuchnia pałacowa, w której zwiedzający mogą poczuć dawny klimat tego miejsca, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych – wyjaśnia dyrektor muzeum, Sylwia Nowicka.

W ramach tych zajęć uczestnicy nauczą się wypiekać chleb na liściu chrzanowym, a także spróbują swoich sił w tradycyjnym serowarstwie. Klimat miejsca i historia przepisów przyciągają zwłaszcza tych, którzy chcą poczuć autentyczny smak rodzimej tradycji.

Salon Pejzażowy

i

Autor: Materiały prasowe

Bogactwo wystaw i zbiorów

Od czasu ponownego otwarcia Muzeum w Lewkowie nie zwalnia tempa, a program tej instytucji zdumiewa bogatą i różnorodną ofertą. Dotychczas w pałacowych wnętrzach prezentowano m.in. kopię Konstytucji 3 maja, wystawę malarstwa Wiesława Ochmana, pokaz drzew genealogicznych, a także porcelanę z Kolmaru – unikatowe wyroby niemieckie, tworzone podczas II wojny światowej na wzór wyrobów ćmielowskich i chodzieskich. Niezwykłą popularnością cieszyły się również wystawy interaktywne „Świat zmysłów” i „Wszystko jest liczbą”, które powstały we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i były skierowane głównie do dzieci i młodzieży.

Lewków

i

Autor: Materiały prasowe

Obecnie, w dawnej wozowni pałacowej można podziwiać XIX-wieczne malarstwo polskie ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To jednak nie wszystko. Na piętrze pałacu trwają prace nad odtworzeniem gabinetu Józefa Lipskiego, ostatniego Ambasadora RP w Berlinie. Pracownicy muzeum starają się zebrać wszelkie pamiątki po rodzinie Lipskich, aby przybliżyć odwiedzającym historię tego rodu, a także klimat i kulturę epoki, w której żyli.

Rok 2023 okazał się wyjątkowo owocny dla muzeum – placówka zdobyła nagrodę Izabella 2023 za kompleksową modernizację zabytku oraz wyróżnienie w plebiscycie Ostrowianin Roku w kategorii Wydarzenia Kulturalne. Jednak największym wyróżnieniem była nagroda „Zabytek Zadbany”, która jest swego rodzaju „Oscarem” w świecie polskich muzeów. Te nagrody świadczą o ogromnym wysiłku włożonym w modernizację i rozwój muzeum oraz podkreślają jego znaczenie dla kultury i turystyki regionu.

Park przy muzeum

i

Autor: Materiały prasowe

Szlak Pracy Organicznej i bogactwo przyrody

Muzeum w Lewkowie przystąpiło także do Szlaku Pracy Organicznej, sieci kilkunastu placówek związanych z ideą pracy organicznej. Historia tego ruchu w Polsce sięga XIX wieku, kiedy to właściciele ziemscy, intelektualiści i społecznicy propagowali rozwój społeczny i ekonomiczny poprzez edukację oraz wspieranie lokalnych społeczności. Właśnie w Lewkowie, w 1852 roku, Józef Dzierżon, znany polski pszczelarz, prowadził kursy pszczelarskie, co stanowi kolejny fascynujący wątek w długiej i burzliwej historii tego miejsca. Nawet dziadek Wisławy Szymborskiej wspominał w swoim pamiętniku pobyt w Lewkowie i udział w kursach pszczelarskich!

Odwiedzający Lewków nie tylko mogą zwiedzać wnętrza pałacu, ale również spędzić czas w malowniczym parku otaczającym posiadłość. Pięknie utrzymany teren zamieszkują aż cztery gatunki dzięciołów. Na przełomie wiosny i lata w odtworzonym rosarium rozkwitają piękne odmiany angielskich róż, a cały park zamienia się w tętniący kolorami raj. Spacer warto zakończyć odpoczynkiem w klimatycznej, muzealnej kawiarni.

Dzięcioł Czarny w ogrodzie

i

Autor: Materiały prasowe

Jesienny weekend w Lewkowie. Dlaczego warto poznać to miejsce?

Lewków to nie tylko muzeum – to prawdziwa podróż w czasie, odkrywanie fascynującej historii, a także ciekawe spotkania z kulturą i przyrodą. Pałac i otaczający go park to wymarzone miejsce zarówno miłośników sztuki, historii, jak i osób szukających spokoju i kontaktu z naturą. Bogaty program, ciekawe wystawy oraz klimatyczne wnętrza pałacowe czynią tę bajkową rezydencję idealnym miejscem na weekendowy wypad z rodziną, przyjaciółmi lub z drugą połówką.

Więcej informacji na temat historii i działalności pałacu znajdziesz tu.