Spis treści
- Pałac w Dobrocinie - historia
- Kaplica i cmentarz przy pałacu w Dobrocinie
- Pałac w Dobrocinie na sprzedaż. Ile kosztuje?
- Jak dojechać do Pałacu w Dobrocinie? Czy wejście na teren jest legalne?
Pałac w Dobrocinie - historia
O pierwszych budowlach na tym terenie pisano u schyłku XIII wieku. Dobrocin miał należeć do Templariuszy, w następnej kolejności wspomina się o rodzie Hochbergów, którzy w Polsce znani są głównie z tego, że to do nich przez wieki, aż do II Wojny Światowej, należał Zamek Książ. Sam pałac jednak powstał w XVIII wieku. Na liście właścicieli znajdziemy ród von Seherr–Thoss, do których należały też inne dolnośląskie pałace, następnie górniczego radcę Mileckyego czy rodzinę Moriz–Eichborn.
W 1897 roku pałac kupił Kuno von Portatius, cesarski radca poselstwa w Szwecji i ostatni przedwojenny właściciel dóbr. To on rozbudował pałac, postawił kaplicę i mocno działał, by posiadłość stała się siedzibą rodu na następne pokolenia.
Po wojnie pałac przeszedł na własność skarbu państwa; mieściło się tu przedszkole, sklepy, mieszkania, a nieremontowany budynek niszczał. Zniknęła charakterystyczna wieżyczka. W końcu został kupiony przez osobę prywatną, niestety oprócz zabezpieczenia obiektu przed włamaniami niewiele się zmieniło. Obecnie pałac znów wystawiony jest na sprzedaż.
Kaplica i cmentarz przy pałacu w Dobrocinie
Kuno von Portatius niedaleko pałacu postawił dużą kaplicę oraz rodowy cmentarz. Niestety, w latach 80. XX wieku została ona niemal doszczętnie spalona i zniszczona. Zachowały się tylko fragmenty ścian zewnętrznych, wraz z pięknym portalem. Po cmentarzu również zostało niewiele. Teren wciąż przejmuje roślinność.
Pałac w Dobrocinie na sprzedaż. Ile kosztuje?
Pałac Dobrocin wciąż widnieje jako wystawiony na sprzedaż - ofertę możecie zobaczyć tutaj. Jego cenę ustalono na 2 300 000 zł. Jest to prawdopodobnie niewielka kwota w porównaniu z budżetem, jaki będzie potrzebny na remont tego historycznego obiektu.
Jak dojechać do Pałacu w Dobrocinie? Czy wejście na teren jest legalne?
Wejście na teren pałacu, choć kuszące, jest nielegalne. Na obiekcie znajdziecie wiele napisów ostrzegających o zakazie wstępu. Mimo to brama do obiektu jest otwarta, a po terenie spacerują często mieszkańcy okolic. Teren niewątpliwie sprzyja przechadzkom - trzy stawy, w tym jeden z wyspą, wyglądają pięknie o każdej porze roku. Na terenie obiektu znajduje się monitoring.
Do pałacu dojedziecie w ok. 10 minut z Dzierżoniowa. Ulicą Cichą kierujcie się na wschód. Przed Dobrocinem z ul. Kościuszki skręćcie w prawo - zobaczycie stare zbudowania folwarczne pałacu oraz powyginaną metalową bramę wiodącą na jego teren.