Perły Lubelszczyzny

Pałac Czartoryskich w Puławach - ciekawostki, zwiedzanie. Historia pierwszego muzeum w Polsce

2023-11-17 8:00

Pierwsze muzeum w Polsce powstało właśnie tu - Puławach. Założyła je Izabela Czartoryska - to ona nabyła do swojej kolekcji Damę z Gronostajem Leonardo Da Vinci, jedyny obraz wynalazcy i malarza, który znajduje się w Polsce. W ogrodzie swojego pałacu wystawiała kolekcję dzieł sztuki. Sprawdźcie ceny biletów i godziny otwarcia Muzeum.

Spis treści

  1. Historia Pałacu Czartoryskich w Puławach. Ciekawostki
  2. Pałac Czartoryskich w Puławach - zwiedzanie. Co tu zobaczyć?
  3. Muzeum Czartoryskich w Puławach. Cennik biletów 2023 i godziny otwarcia

Historia Pałacu Czartoryskich w Puławach. Ciekawostki

Budynek powstawał w latach 1671-1676. Jego fundatorami była prominentna para, marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski i Zofia z Opalińskich. Architektem - Tylman z Gameren. Wybitny holenderski architekt stworzył na Puławach piękny pałac otoczony ogrodami. To wcale nie tę rezydencję można tu dziś oglądać. Została całkowicie zniszczona przez Szwedów ledwie po 30 latach od powstania.

Odbudowę rozpoczęła Zofia Czartoryska z Sieniawskich (znanych dziś jako właściciele Pałacu w Wilanowie), wnuczka pierwszych właścicieli - majątek w Puławach wzniosła w wianie, wychodząc za Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Do zaprojektowania pałacu najęto Jana Zygmunta Deybla. W ten sposób powstaje rokokowy obiekt, a Puławy rozpoczynają swój najlepszy rozdział.

Wszystko za sprawą Izabeli z Flemmingów i jej męża, Adama Kazimierza Czartoryskiego. Pałac stał się ośrodkiem kulturalnym, a Izabela, która z zamiłowaniem założyła potężną kolekcję sztuki, otworzyła tu pierwsze muzeum w Polsce - eksponaty można było oglądać w parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim. To właśnie ona nabyła Damę z Gronostajem Leonarda Da Vinci, czy dzieła Rembrandta i Rafaela Santi. Bezcenne obrazy można było podziwiać w Domu Gotyckim.

Działalność Czartoryskich na Puławach zakończyła się wraz z powstaniem listopadowym, które zmusiło ich do emigracji. Majątek skonfiskowano, a w pałacu otwarto Aleksandryjski Instytut Wychowania Panien, a następnie Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny oraz Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa.

Do dziś właścicielem obiektu jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Kolekcja podróżowała za Czartoryskimi - wróciła do Polski końcem XIX wieku, gdy zaplanowano otwarcie Muzeum Czartoryskich w Krakowie. II Wojna Światowa przyniosła szkody, których nie udało się naprawić, wiele obrazów zaginęło (w tym Portret młodzieńca Rafaela Santi). Dziś, po przeprowadzkach i remontach, kolekcja znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Pałac Czartoryskich w Puławach - zwiedzanie. Co tu zobaczyć?

Na terenie pałacowym zwiedza się:

  • Pałac - tu mieści się kasa biletowa oraz 5 sal ekspozycyjnych,
  • Dom Gotycki,
  • Świątynię Sybilli,
  • Domek Aleksandryjski.

Na terenie parku znajduje się o wiele więcej obiektów wartych zobaczenia. Tylko część budynków jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum nie udostępnia zwiedzającym toalet - miejcie to na uwadze, odwiedzając pałac. Do toalety mają dostęp wyłącznie osoby z niepełnosprawnościami. Na stronie Muzeum znajdziecie listę pobliskich miejsc, w których znajdują się toalety. W tej samej zakładce opisano, gdzie można zaparkować samochód - nie ma tu wydzielonych miejsc parkingowych.

Muzeum Czartoryskich w Puławach. Cennik biletów 2023 i godziny otwarcia

Bilety

Bilet normalny 20 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Bilet rodzinny 45 zł

Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Godziny otwarcia

Poza dniami ustawowo wolnymi od pracy Muzeum jest czynne codziennie. W poniedziałki oraz w sezonie zimowym budynki ogrodowe są wyłączone ze zwiedzania, w pozostałe dni czynne w godz. 10:00 - 16:50. Godziny otwarcia Muzeum zależą od sezonu:

  • 1 kwietnia - 30 września: 9:00 - 17:00,
  • 1 października – 31 marca: 8:00 - 16:00.

Zobacz też: Zamek w Pszczynie - historia i Muzeum Zamkowe. Bilety 2023, godziny otwarcia, opinie

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie zamki? Sprawdź, czy rozpoznasz je po zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe - gdzie znajduje się ten słynny zamek?
Najlepsze atrakcje w Polsce. Co zobaczyć? Najwyżej oceniane obiekty to zamki
Tajemnicza skrzynia znaleziona w pałacu