Wyspa Węży - Ilha da Queimada Grande, Brazylia

i

Autor: Wikipedia / fot. Malik Yousaf Abbas Wyspa Węży - Ilha da Queimada Grande, Brazylia

Brazylia

Oto najniebezpieczniejsza wyspa świecie. Wstęp tylko ze specjalnym pozwoleniem i lekarzem

2024-11-08 13:57

Ilha da Queimada Grande to brazylijska wyspa, na którą nie mają wstępu turyści. Ten niewielki obszar ziemi należący do Brazylii, zamieszkuje niezliczona ilość jadowitych sworzeń, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka.

Ilha da Queimada Grande, zwana "Wyspą Węży", położona jest ok. 140 kilometrów  na południe od São Paulo. Dawniej zamieszkiwana była przez ludzi, którzy pracowali przy obsłudze tamtejszej latarni morskiej, jednak z czasem jej działanie zostało zautomatyzowane, a wyspa stała się bezludna. Ilha da Queimada Grande ma powierzchnię 430 tys. km kw i porośnięta jest bardzo gęstym lasem. Na wyspie mieszkają liczne gatunki zwierząt: nietoperze, jaszczurki, żaby, a także węże, których jest najwięcej. Szacuje się, że na jeden metr kw. przypada 5 węży! Często spotkać je można w dużych skupiskach.

Nowe atrakcje na promenadzie w Starym Fordonie

Ilha da Queimada Grande to dom dla niezwykle jadowitego gatunku węża

Na wyspie węży zamieszkują rozmaite gatunki tych gadów, jednak najniebezpieczniejszym jest żararaka wyspowa (Bothrops insularis), mierzy ok. 25 cm i żywi się upolowanymi ptakami. Żararaka potrafi rzucić się na ofiarę, znajdującą się kilka metrów od niego.

Na początku XX wieku na wyspie zaplanowano stworzyć plantację bananów. W tym celu wzniecono pożar, aby oczyścić cały teren, jednak gdy odkryto, że zamieszkują go liczne gatunki węży, zaniechano dalszych interwencji.

Wstęp na Wyspę Węży mają nieliczni

Obecnie, wstęp na wyspę mają niektórzy naukowcy i wojskowi, monitorujący teren. Co jednak ważne, na Ilha da Queimada Grande można się dostać jednak po uzyskaniu specjalnej zgody oraz w towarzystwie lekarza, który w razie ukąszenia, będzie potrafił pomóc ofierze.

Zakaz wstępu na wyspę nie odstrasza jednak niektórych przed nielegalnym wtargnięciem na ten niebezpieczny teren. Kłusownicy zrobią wszystko, aby schwytać osobniki rzadkich gatunków węży i sprzedać je na czarnym rynku.