Myśląc o Lubelszczyźnie m pod kątem atrakcji turystycznych, jako pierwszy przychodzi nam do głowy Lublin, a w dalszej kolejności oczywiście Kazimierz Dolny i Nałęczów. Ale województwo lubelskie to także Puławy ze słynną rezydencją Czartoryskich. Dzięki Izabeli, znanej z ogromnej miłości do sztuki, miasto stało się pierwszym w historii Polski muzeum. Ale Puławy to nie tylko imponujący kompleks pałacowo - parkowy. Miasteczko skrywa także wiele ciekawych perełek architektonicznych. Oto nasze rekomendacje.
Pałac Czartoryskich
Po przekroczeniu bramy malowniczego parku uwagę od razu przykuwa imponujący pałac. To rezydencja Czartoryskich, z którą wiąże się fascynująca i bardzo burzliwa historia. Budynek w obecnej formie znacznie różni się od pierwowzoru, wzniesionego w 1671 r. z inicjatywy rodu Lubomirskich. Najważniejszym okresem w dziejach Puław i terenu pałacowego był 1782 r., kiedy miasto przeszło pod władanie księcia Adama Czartoryskiego i jego żony Izabeli. Od tego czasu Puławy stały się ośrodkiem kultury i sztuki. Tętniło tu życie towarzyskie elit, a także zapadały ważne decyzje polityczne.
Na przestrzeni lat pałac był kilkukrotnie odbudowywany. Z przełomu XVIII i XIX w. zachowały się pojedyncze elementy budowli - przede wszystkim parter oraz korynckie i jońskie pilastry podkreślające 2 i 3 piętro budynku. Szczególne wrażenie robi sala rycerska oraz żelazne, bogato zdobione schody. Oczywiście, warto zwiedzić cały pałac.
Zespół parkowo – pałacowy
Po wyjściu z pałacu zachęcamy do niespiesznego spaceru parkowymi alejkami. Teren otaczający pałac jest pięknie zaaranżowany i bogaty w różnorodną roślinność. Przed wejściem do pałacu znajduje się fontanna, wokół której wygrzewają się pawie. Uwagę przykuwają zwłaszcza rzadko spotykane albinosy o białym upierzeniu. Te iście królewskie ptaki są prawdziwą ozdobą parkowego kompleksu.
Domek Gotycki
Po utracie przez Polskę niepodległości Izabela Czartoryska postanowiła stworzyć bezpieczne miejsce dla licznych dzieł sztuki i narodowych pamiątek z rodowej kolekcji. Jednym z takich obiektów był właśnie Domek Gotycki, który na długi czas stał się domem dla dwóch najważniejszych obrazów ze zbiorów Czartoryskich - "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" pędzla Rembrandta. Obiekt zachwyca wspaniałą architekturą i stanowi piękną ozdobę parku.
Rzeźba Tankred i Klorynda
Historia tego dzieła jest równie fascynująca, jak dzieje pozostałych obiektów na terenie puławskiego parku. Osiemnastowieczna rzeźba stanowi grupę rzeźbiarską z białego marmuru, wykonaną przez florenckiego artystę, Francesco Lazzaroniego na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Początkowo dzieło miało zdobić park łazienkowski w Warszawie, jednak spadkobierca króla, książę Józef Poniatowski, sprzedał rzeźbę księciu Jabłonowskiemu, a ten sprezentował ją Czartoryskim. Przed Domkiem Gotyckim możemy zobaczyć kopię tej rzeźby, jednak jej oryginał również znajduje się w Puławach. Znajdziemy ją we wnętrzu Altany Chińskiej.
Świątynia Sybilli
To kolejny obiekt, który przez wiele lat pełnił funkcję schronienia dla cennych dzieł i artefaktów z kolekcji Czartoryskich. Inspiracją dla tego projektu była świątynia bogini Westy z Tivoli pod Rzymem. Budynek postawiono na wzniesieniu, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Świątynia Sybilli razem ze wspomnianym Domkiem Gotyckim uznawana jest dziś za pierwszą w dziejach Polski instytucję muzealną, prezentującą dzieła sztuki i skarby narodowe. Podczas zwiedzania obiektu warto zwrócić uwagę na kunsztowną kopułę z oknem, które pięknie rozświetla wnętrze.