Jeżeli marzysz o tym, żeby poznać inne oblicze Krakowa, zapomnij o standardowej wycieczce na Wawel, spacerze po Plantach, a także zwiedzaniu Sukiennic i Starego Miasta. Znacznie lepszym sposobem na spędzenie czasu w Krakowie jest wybór alternatywnych i znacznie mniej uczęszczanych ścieżek zwiedzania - a takich w stolicy Małopolski jest niemało. Podpowiadamy, gdzie warto skierować kroki, żeby zobaczyć Kraków w zupełnie innej wersji.
Cmentarz Rakowicki
Zabytkowe nekropolie cieszą się coraz większą popularnością - nie tylko ze względu na ich historię oraz nazwiska osób, które tu spoczywają, a także z powodu wyjątkowej atmosfery i pięknej architektury. To wszystko zdecydowanie można powiedzieć o krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Miejsce wyróżnia się wspaniałymi rzeźbami i pomnikami - niektóre z nich śmiało można uznać za arcydzieła. To także miejsce spoczynku takich wielkich osobistości, jak np. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Wisława Szymborska czy Marek Grechuta. Tu także spoczął ostatnio wybitny polski kompozytor, Jan A.P. Kaczmarek.
Ogród Muzeum Archeologicznego
W sezonie wiosenno-letnim Kraków tętni zielenią. Znajdziemy tu wiele malowniczych parków i ogrodów, a jednym z najpiękniejszych i wciąż mało znanych jest Ogród otaczający gmach Muzeum Archeologicznego. Miejsce znajduje się w samym centrum miasta - nieopodal Wzgórza Wawelskiego, na terenie dawnych terenów klasztornych. Warto zwiedzić ekspozycję muzeum, ale szczególnie zachęcamy do odpoczynku w jego kwitnącym ogrodzie. Miejsce wyróżnia się różnorodną roślinnością, która tworzy niezwykle romantyczny i nieco tajemniczy klimat. Ogród jest idealny na spacer, randkę lub relaks z książką. W sezonie letnim możemy trafić na jedną z wielu imprez plenerowych.
Krakowski Kazimierz
Miłośnicy Kazimierza słusznie twierdzą, że tu zatrzymał się czas. Dawna dzielnica żydowska zachwyca urokliwymi uliczkami, na których znajdziemy wiele pamiątek, po życiu dawnych mieszkańców. Na Kazimierzu znajdziesz szyldy, tabliczki i napisy w jidysz, zabytkowe kamienice, w których dziś mieszczą się instytucje związane z kulturą żydowską, klimatyczne kawiarnie i restauracje, a także podwórka, które w wybrane dni zmieniają się w targowiska pełne skarbów. To wszystko sprawia, że zdecydowanie warto spędzić tu cały dzień. Na pewno nie będziesz się nudzić.
Synagoga Tempel (Synagoga Postępowa)
Przed II wojną światową na terenie Krakowa istniało aż dziewięćdziesiąt synagog i domów modlitwy. Do dziś przetrwało siedem, z czego obecnie czynne są tylko dwie: Synagoga Remu i Synagoga Tempel. Wnętrze tej pierwszej wykonane jest z poszanowaniem najstarszych tradycji żydowskich. Znacznie mniej ortodoksyjna jest SynagogiaTempel. W jej murach możemy podziwiać piękny aron ha-kodesz z białego marmuru (czyli szafę ołtarzową) drewniane galerie dla kobiet, a także jedyne tak dobrze zachowane w Polsce witraże synagogalne.