Spis treści
- Pustynia Błędowska - największa pustynia w Polsce. Legenda, ciekawostki, dojazd
- Które pustynie w Polsce warto zwiedzić?
- Atrakcje - co robić na pustyni?
Potrzebujecie zmiany scenerii? Odwiedźcie pustynię. Mamy ich w Polsce kilka i każdy znajdzie na nich coś dla siebie - grzybiarze, fani militariów, jasieniary. Chcielibyście doświadczyć fatamorgany? Podpowiemy Wam, gdzie w Polsce jest to możliwe. Na pustyni wcale nie tak łatwo się nudzić.
Pustynia Błędowska - największa pustynia w Polsce. Legenda, ciekawostki, dojazd
"Polska Sahara" zajmuje aż 32 kilometry kwadratowe i zdecydowanie zasługuje na to miano. Dlaczego? Nie tylko przez rozmiar. Na początku ubiegłego wieku można tu było doświadczyć zjawiska fatamorgany oraz burz piaskowych.
Kręcono tu "W pustyni i w puszczy" oraz "Faraona". Z potężną piaszczystą przestrzenią związane są też legendy. Jedna z nich mówi, że piasek trafił tu przez diabły, które miały dość hałasowania górników, pracującymi nad ich głowami (kiedyś działały tu kopalnie). Jeden z diabłów postanowił kopalnie zasypać. Zebrał piasek znad morza do worka, lecz po drodze zahaczył o wieżę kościoła - piasek wysypał się na tereny obecnej Pustyni.
Na terenie Pustyni wyznaczono szlaki spacerowe dostępne cały rok. Warto odwiedzić Różę Wiatrów - platformę widokową, obok której znajdziemy stare działa wojskowe. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Jak dojechać? Parkingi na miejscu
Z Krakowa i Katowic kierujcie się na Olkusz, a następnie drogą powiatową nr 1095 K na Klucze-Bolesław. Przy każdej atrakcji dostępnej na Pustyni znajdują się bezpłatne parkingi dla odwiedzających.
Które pustynie w Polsce warto zwiedzić?
Piaszczystych terenów mamy więcej - zobaczycie je w naszej galerii poniżej - i o ile nie wszystkie z nich są tak mocno dostosowane do turystów, jak Pustynia Błędowska, też zagwarantują widoki i relaks. Stamtąd również przywieziecie efektowne zdjęcia, zwłaszcza jeśli szukacie nieuczęszczanego pustynnego miejsca na sesję zdjęciową (tych ślubnych na Pustyni Błędowskiej odbywa się całe mnóstwo).
Atrakcje - co robić na pustyni?
Przede wszystkim - wypoczywać, spacerować i podziwiać! I robić zdjęcia. A co poza tym?
- Na Pustyni Kozłowskiej możecie poszukać kwitnących wrzosów - od sierpnia do października będą dodatkowo urozmaicać pustynny krajobraz. To widok bardzo rzadki, więc warto zaplanować wtedy wizytę.
- Pustynia Błędowska udostępnia platformy widokowe, a nawet punkty gastronomiczne. Przy wspomnianej wyżej Róży Wiatrów fanów militariów zachwycą stare nieczynne działa wojskowe, które można podostrajać i pooglądać. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu sarny i łosie.
- Pustynia Siedlecka, w przeciwieństwie do Błędowskiej, nie powstała w wyniku działania ludzi. To pozostałość po dnie morskim z okresu górnej jury! Wydmy mają tu wysokość 30 metrów. Jeśli chcielibyście doświadczyć fatamorgany bez opuszczania Polski, tutaj może Wam się to przytrafić.
- Jesteście zapalonymi grzybiarzami? Ucieszy Was informacja, że Pustynia Starczynowska to idealne miejsce na grzybobranie. Znajdziecie tu kozaki i maślaki. Mimo miana pustyni, ten teren jest prawie całkowicie zarośnięty.