PODRÓŻE

Największe atrakcje Lublina. Te miejsca trzeba zobaczyć

Freski rodem z watykańskich świątyń, malownicza starówka i fascynujące zabytki na czele z monumentalnym Zamkiem. W Lublinie każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków tego miasta.

Lublin jak Sydney? Miasto wzbogaciło się o piękny i nowoczesny obiekt.

Urokliwe Stare Miasto

Lublin może się poszczycić jedną z najpiękniejszych starówek. W porównaniu do innych miast, jest dość niewielka, Tę historyczną część miasta, zwaną niegdyś Wzgórzem Staromiejskim, tworzą wspaniałe, renesansowe kamienice. Co ciekawe, 70 proc. Starego Miasta w Lublinie to oryginalna zabudowa. Warto wybrać się na spacer po malowniczych uliczkach starówki i odkrywać ich zakątki. Szczególnie polecamy tę część miasta wieczorową porą, pięknie oświetlone prezentuje się bajkowo. Kluczowymi punktami lubelskiej starówki są dwie zabytkowe bramy - Brama Krakowska z siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina oraz XIV-wieczna Brama Grodzka, łącząca Stare Miasto z Zamkiem Lubelskim. Nie przeoczcie ich podczas wędrówki po Wzgórzu Staromiejskim.

Zamek Królewski w Lublinie

Ta budowla to bez wątpienia flagowy symbol miasta. Historia lubelskiej warowni sięga XII w. Wówczas w tym miejscu stała kasztelania lubelska. Po najeździe Tatarów w 1341 r. król Kazimierz wielki podjął decyzję o wybudowaniu murowanego zamku. W XVI w. budowla pełniła funkcję reprezentacyjnej rezydencji królewskiej. Zamek był światkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, jak m.in. obrady sejmu proklamującego Unię Lubelską czy hołd władcy lennego Księstwa Pruskiego złożony Zygmuntowi Augustowi. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie.

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty nazywana jest perłą baroku na ziemi lubelskiej. To największy i zdecydowanie najpiękniejszy kościół w Lublinie. Jego wnętrze skrywa prawdziwe skarby sztuki, jak np. wspaniałe, zabytkowe organy, freski namalowane głównie przez Jana Meiera czy XVII-wieczny ołtarz. Turyści odwiedzający ten kościół zgodnie przyznają, że jego wnętrze w niczym nie ustępuje watykańskim świątyniom.

Wieża Trynitarska

Przechadzając się po lubelskim Wzgórzu Staromiejskim, nie można pominąć Wieży Trynitarskiej - najwyższego punktu widokowego w Lublinie. To właśnie stąd rozpościera się najpiękniejsza panorama na całe miasto. Sam obiekt także w pełni zasługuje na szczery zachwyt. Neogotycka wieża była niegdyś furtą klasztorną - dziś pełni rolę dzwonnicy Lubelskiej Archikatedry. W jej wnętrzu mieści się też siedziba Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej.