Spis treści
Nadwiślański Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich czyli Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie można zwiedzać cały rok wraz z zamkiem w Lipowcu. Zamek przechodzi co prawda remont i jego zwiedzenie od środka nie jest obecnie możliwe, jednak z zewnątrz również robi on wrażenie.
W skansenie znajdziemy aż 27 bezcennych budynków drewnianych oraz małą architekturę. Najstarszym z nich jest kościół z Ryczowa z 1623 roku wraz ze wspaniałym, oryginalnym wyposażeniem. Z kolei największym - Dwór z Drogini z 1730 roku.
Wędrowne Motyle o Wygiełzowie
Żeglowna Wisła zaczyna się od granic woj. śląskiego i małopolskiego tam, gdzie do niej dopływa Przemsza. Chwilę później nad rzeką wyrasta baszta średniowiecznego zamku Lipowiec, w którym więźniów i wrogów lokowali biskupi krakowscy. U jego podnóża znajduje się Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich, gromadzący architekturę i dziedzictwo etnograficzne mieszkańców ziem na zachód i południe od grodu Kraka. Kilkanaście drewnianych chałup, kościół z Ryczowa a nawet dwór i stodoły są doskonałym przyczynkiem do spaceru z zapachem drewna i żywicy i poznaniem korzeni małopolskiej historii. Skansen znajduje się w Wygiełzowie i od tego momentu Dolina Wisły pięknie krajobrazowo łączy się z wapiennymi wzgórzami i skarpami, które dla niektórych stanowią kraniec Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Wygiełzów - atrakcje w pobliżu
Zwiedzanie Skansenu Wygiełzów i Zamku Lipowiec zajmie nam większość dnia. Jeśli to jednak za mało, nieopodal znajdziemy rezerwaty przyrody idealne na dłuższy, spokojny spacer. Entuzjastów zamków i pałaców ucieszy pewnie niewielka odległość Wygiełzowa od Rudna, w którym znajduje się Zamek Tenczyn. Nieco bliżej znajdziemy piękny pałac Starzeńskich w Płazie, w którym mieści się obecnie dom pomocy społecznej. W Jankowicach znajduje się natomiast park z alpakami (wstęp jest płatny).
Jak dojechać do Wygiełzowa? Mapa
Z Krakowa podróż samochodem zajmie ok. godzinę - do celu dojedziemy autostradą A4 i drogą wojewódzką nr 781. Na miejscu znajdziemy parking dla zwiedzających. Niestety, inne formy dojazdu do Skansenu są mocno utrudnione.
Akcji Polska Na Przełaj IV patronuje eska.pl i Radio ESKA.