turystyka

Muzeum Soli – nowa perła turystyczna Malty

2024-09-12 15:52

Na terenie rezerwatu przyrody Salina, w gminie Saint Paul’s Bay, powstało niezwykłe muzeum poświęcone wielowiekowej tradycji produkcji soli.

Salina, słynąca z największych na Maltańskich Wyspach solnisk – podmokłych obszarów wykorzystywanych do pozyskiwania soli – była już w czasach rzymskich ważnym ośrodkiem produkcji tego cennego surowca. W XVI wieku Rycerze św. Jana zbudowali tu rozległe warzelnie soli, które przez stulecia stanowiły serce lokalnej gospodarki.

Eska Summer City na plaży w Supraślu

Jakie atrakcje oferuje Muzeum Soli na Malcie?

Nowo powstałe muzeum, ulokowane w jednej z trzech charakterystycznych drewnianych chat, oferuje fascynującą podróż w czasie. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały narzędzia i maszyny używane do produkcji soli, podziwiać zabytkowe wagi oraz poznać proces odparowywania wody morskiej i otrzymywania kryształów soli.

Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik z interaktywnymi eksponatami, takimi jak cyfrowy mikroskop, dzięki któremu można obserwować różnorodne kryształy soli z całego świata. Model starożytnej śruby Archimedesa pozwala zrozumieć, jak działały maszyny używane do pompowania wody w warzelniach i pozyskiwania "białego złota".

W muzeum można również podziwiać kopie fresków, które przedstawiają warzelnie soli z czasów Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku, a także zbiór artefaktów archeologicznych znalezionych w okolicy.

Samo muzeum znajduje się w sąsiedztwie warzelni, w których można zobaczyć, jak wyglądał rzemieślniczy proces pozyskiwania soli w średniowieczu. Składają się one z wydrążonych w skale basenów służące do odparowywania soli. Prostokątne i kwadratowe baseny wypełniane są wodą, która odparowuje pod wpływem słońca. To pracochłonny proces. Aby powstał kilogram soli potrzeba ok. 25 litrów wody morskiej.

Muzeum Soli to nie tylko miejsce edukacji, ale także promocji zrównoważonego rozwoju. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak w przeszłości produkowano sól z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.