Polska ludowa

Muzeum PRL w Polsce. Oto muzea z kultowymi pamiątkami z czasów słusznie minionych - zdjęcia, opinie

2023-10-19 13:18

Nostalgia, ciekawość, fascynacja - różne są motywacje wizyt w muzeum PRL. Przekraczając mury tych miejsc poczujecie się, jak w innej epoce. Pokoje umeblowane meblościankami Kowalskich, z talerzami na ścianach, rozkładanymi wersalkami, sztucznymi kwiatami w kryształowych wazonach i z telewizorem rubin na szafce. Zobaczcie najlepsze muzea PRL w Polsce.

Spis treści

  1. Muzeum PRL. Wystawy, skanseny
  2. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - usunięte pomniki i sztuka socrealistyczna w jednym miejscu

Muzeum PRL. Wystawy, skanseny

Przepis na muzeum PRL jest jeden. Wszystkie najbardziej kultowe przedmioty z czasów komunistycznych należy ciasno umieścić w pokoju lub mieszkaniu imitującym typowe M2 z przydziału w bloku z wielkiej płyty. Tak otrzymany skansen jest gotowym muzeum, który przeniesie każdego odwiedzającego do innej rzeczywistości w trybie ekspresowym.

W każdym zobaczycie inne aranżacje i towarzyszące im wystawy, prezentujące przeróżne aspekty życia w PRL-u. Od zakupów, przez kawiarnie i restauracje, po wakacje, szkolnictwo czy motoryzację. Zabawki z PRL-u znajdziecie z reguły w osobnych muzeach zabawek, których ostatnio powstaje całe mnóstwo. Oprócz tematycznych muzeów, w wielu miejscach organizowane są również wystawy czasowe o PRL-u.

Które muzea warto odwiedzić? Znajdziecie je w naszej galerii, wraz z ocenami odwiedzających.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - usunięte pomniki i sztuka socrealistyczna w jednym miejscu

Co jakiś czas w przestrzeni publicznej powraca temat tego, co powinno się robić z problematycznymi reliktami przeszłości, pochodzących z totalitarnych czasów. Burzyć, czy zostawić w spokoju, ale opatrzyć komentarzem? Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ze swoją Galerią Sztuki Socrealizmu pokazuje, że jest też trzecie rozwiązanie - wywiezienie ich do muzeum i edukowanie zwiedzających, skąd pochodzą eksponaty i z czym wiązało się ich powstanie. 

W Kozłówce zobaczycie zatem usunięte z postumentów i polskich ulic pomniki i rzeźby, które jednoznacznie kojarzyły się z władzą komunistyczną. Tu wylądował pomniki Włodzimierza Lenina z Poronina czy Bolesława Bieruta z Lublina. Wszystko to w otoczeniu malarstwa socjalistycznego w treści i narodowego w formie. 

Oczywiście malarstwo i pomniki socrealistyczne zobaczycie też w innych miejscach - te drugie nawet w przestrzeni publicznej. Pomniki robotników czy kobiet pracujących można zobaczyć np. w Tychach i wielu innych polskich miastach. Z kolei bodaj najsłynniejszy polski obraz socrealistyczny czyli "Podaj cegłę" Aleksandra Kobzdeja z 1950 roku wisi w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Jak dobrze pamiętasz wczasy w PRL-u? Quiz

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto słynęło w PRL-u z plaży nudystów?