Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego Malty (NSO), od stycznia do października 2023 roku kraj ten odwiedziło 2,6 mln zagranicznych gości. Wpływy z tego tytułu osiągnęły wartość wysokość 2,4 mld euro. Oznacza to, iż turystyka tego wyspiarskiego kraju przekroczyła z nawiązką rekordowe wyniki sprzed 4 lat.
W 2019 roku zagraniczni goście wsparli maltańską gospodarkę kwotą mniejszą o 200 mln euro (2,2 mld euro). A warto dodać, że wtedy odwiedziło ten kraj rekordowa ilość turystów (2,8 mln). Ale i pod tym kątem rok 2023 będzie prawdopodobnie lepszy. Według prognoz, do końca grudnia bieżącego roku Maltę ruch turystyczny zamknie się w granicach 3 mln.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Top 10 atrakcji na Malcie. To warto zobaczyć
Polska wśród pięciu krajów, które mają ogromny wpływ na rozwój maltańskiej turystyki
Swój wkład w nadspodziewanie dobre wyniki maltańskiej turystyki mają także goście z Polski. Według danych NSO, przez dziesięć miesięcy bieżącego roku Maltę odwiedziło 130 tys. turystów z Polski. W samym październiku było ich 14 tys., więcej niż np. Hiszpanów (9,5 tys.). Obecnie znajdują się oni w czołówce 5 europejskich narodów, które najliczniej odwiedziły Maltę do tej pory - obok Włochów, Brytyjczyków, Francuzów i Niemców.
Warto dodać, że w 2022 roku ten śródziemnomorski kraj odwiedziło 143 tys. przybyszy z Polski. Przed nami jeszcze dane za listopad i grudzień, więc dużo wskazuje na to, że także w tym roku polski kierunek będzie lepszy niż w 2022 roku.
Pierwotnie planowaliśmy, że nasza turystyka powróci do stanu z 2019 roku z końcem tego roku. Jest to dla nas wielkie zaskoczenie, że dane są bardziej optymistyczne od tego, co zakładaliśmy. Podobnie jest z liczbą turystów z Polski. Zakładamy, iż ten rok zamkniemy z liczbą 160 tys. polskich gości. W przyszłym roku stawiamy sobie jeszcze wyżej poprzeczkę. Naszym celem będzie przyciągnięcie 200 tys. turystów z Polski w skali roku – dodał John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.
Maltańska turystyka zdobywa coraz większą popularność, co zwiastuje obiecujące perspektywy na przyszłość.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zrównoważona turystyka celem dla Malty. Kraj ma ambitne cele